Kelionės

Alassio- Ligūrijos perlas

Į Alassio, Saulės įlankos miestą, veda viena iš gražiausių Italijos autostradų (A10), dar kitaip vadinama gėlių autostrada. Tokį vardą ji gavo dėl gausių, kilometrais besitęsiančių žydinčių oleandrų krūmų, augančių dvi autostrados dalis skiriančiame ruože.

Išsukus iš autostrados, kelias ima vingiuoti gana siaurais kalnų serpentinais, kol prieš akis išnyra beveik Holivudiškas vaizdas: ant uolų pakabintos dvi meiliai besibučiuojančios žuvelės. Tai ženklas, kad atvykote į jūros, saulės ir meilės miestą.

Nedidelis,11.500 gyventojų turintis Alassio, legvai pasiekiamas automobiliu, traukiniu, kuris patogiai sustoja pačiame miesto centre ir lėktuvu, nusileidžiančiu į netoliese esančius Genujos ar Nicos miestus.

Tai miestas, vienodai dosnus ieškantiems tiek poilsio, tiek linksmybiu. Iš pradžių čia rinkdavosi tik išskirtinė, elitinė publika, Italijos ir Anglijos “grietinėlė”, kurių palikimu iki šiol galima grožėtis stebint didingas kalvose paskendusias vilas. Ir dabar miestas gerokai skiriasi nuo masinio turizmo vietų. Nedideli Viduržemio jūros stiliaus namai jaukiai glaudžiasi  Ligūrijos jūros skalaujamoje įlankoje tarp dviejų iškyšulių: “Capo Mele” (Kapo Mėlė) ir “Capo Croce”(Kapo Kročė).  Pakrantės nebjauroja didžiuliai viešbučiai, o gausios pasivaikščiojimams skirtos vietos leidžia iki valios mėgautis gamta. Alassio gali didžiuotis ilgiausiais retai sutinkamo pilkai auksinio smėlio paplūdimiais, besitęsiančiais beveik 3 km.

Nuo jūra alsuojančio miesto molo kasdien plaukia turistinis laivelis, plukdantis visus norinčius į netolimą Korsikos salą, kurią žiemą galima matyti plika akimi net nuo pakrantės, o atviroje jūroje kai kuriems laimingiesiems pasitaiko stebėti delfinų ar net banginių.

Italija- gilias religijos šaknis turinti šalis, tad ypatingas dėmesys ir priežiūra yra skiriama bažnyčioms. Ne išimtis ir Alassio. Mieste ir jo apylinkėse šimtmečius skaičiuoja net 16 bažnyčių ir vienas vienuolynas. Ypatinga dvasia alsuoja senamiestyje, visai ant jūros kranto, besiglaudžianti mažytė Kapučinų bažnyčia. Mišias joje aukoja Frančeskonų brolijai priklausantis vienuolis, žiemą vasarą dėvintis ilgą rudą tuniką ir plikomis pėdomis įsispyręs į atviro tipo basutes. Tai išskirtinis šių vienuolių požymis.

Visoje Ligūrijos pakrantėje dar galima pamatyti keistų bokštų, nedidelių tvirtovių. Dauguma jų apgriuvę ir lėtai yra skalaujami sūraus jūros vandens, tačiau senovėje jų paskirtis buvo ypač reikšminga: perspėti apie galimus piratų, saracėnų užpuolimus. Vieną iš tokių bokštų ir galima pamatyti Alassio mieste, visai prie pat mažosios Kapučinų bažnyčios.

Istorinių liekanų netrūksta ir vandenyje. Nuo jūros pakrantės gerai matosi vėžlio formos sala- Gallinara. Ir nors ja galima grožėtis tik iš toli, smalsu žinoti, jog visai netoli salos jūros dugne netrikdomai ilsisi romanų laikų laivas, gabenęs šimtus įvairaus dydžio amforų ( vazų).

Alassio širdis- vadinamasis “budello”- rugsėjo XX gatvė. Tai senamiesčio dalis, kurioje galima rasti daugybę mažų, bet prabangių parduotuvėlių. Vakare ji virsta tikru mados podiumu po atviru dangumi, na o ryte smagu žiūrėti, kaip nedideli restoranai, kurių čia šimtai, apsirūpina šviežiausiomis daržovėmis ir vaisiais, kaip ledų pardavėjai atidengia kalnus tik savos gamybos ledų, ore pasklinda nosį kutenantis  kepamos picos, fokačios kvapas. Kalbėti apie Alassio, ir nieko nepasakyti apie Ligūrijos virtuvę būtų nedovanotina klaida. Juk būtent čia garsiojo “pesto”, bazilikų padažo, tėvynė.

Aliejus, bazilikas, česnakas, tam tikros rūšies sūris ir kedro riešutai- svarbiausios šio padažo sudedamosio dalys. O pagardinus juo šviežią itališkąją pastą “Trenette” ar “Trofie”, galima suprasti, kodėl itališka virtuvė- viena populiariausių pasaulyje.

Nelengva pasirinkti ir tarp daugybės jūros gėrybių: langustų, moliuskų, kalmarų, aštuonkojų, įvairiais būdais kepamų Viduržemio jūros žuvų. Tačiau pietų ar vakarienės pabaigoje tiesiog būtina pasmaguriauti Alassio pasidižiavimu- garsiaisiais “bučinukais”.Tai iš šokolado, riešutų, kakavos, grietinėlės, medaus, kiaušinių, miltų, cukraus, sviesto ir šlakelio romo lipdomi pyragėliai, itališkai vadinami “Bači di Alassio”. Miesto gyventojai tikina, kad burnoje tirpstantys pyragėliai užburia sielą ir pripildo ją meilės.

Išsukus iš senojo “Budello” patenkama tiesiai į pagrindinę miesto gatvę, kurioje yra labiausiai miestiečių ir  turistų mėgstama vieta- garsusis “Mureto”-Sienelė. Jo atsiradimo istorija gana intriguojanti. Alassio senbuvio, žymaus dailininko Mario Berrino šeimai priklausantis baras “Caffe Roma” visada buvo pačios įvairiausios, išskirtines publikos mėgstama susirinkimų vieta. Išgerti kavos puodelio, pasimėgauti aperityvu suvažiuodavo įspūdingus automobilius vairuojantys meno, sporto, televizijos žvaigzdės ir žvaigždelės. Berrino mėgo svečiams demonstruoti į didžiulę knygą sunkiai betelpančius žymių lankytojų atsiliepimus. Vienintelis Mario Berrino rūpestis buvo prieš barą stūksanti nyki akmeninė sienelė, juosianti miesto parką. Dailininko galvoje  jau seniai kirbėjo mintis, kaip būtų galima patobulinti tokį nemenišką kūrinį. Puiki proga įgyvendinti idėją pasitaikė į miestą atvykus geram Mario draugui- Ernesto Hemingway. Išgirdęs bičiulio sumanymą ant sienelės prilipinti įvairių formų ir spalvų plyteles, ant kurių puikuotųsi žymiausių “Caffe Roma” lankytojų autografai su palinkėjimais, rašytojas entuziastingai jam pritarė. Veikti reikėjo greitai ir slaptai, kad būtų išvengta biurokratinių trukdymų. Vieną  1951 rytą, draugai slapta priklijavo pirmąsias tris plyteles. Išaušus dienai jokių priekaištų nepasigirdo, tad naktį buvo priklijuotos dar kelios spalvotos plytelės su autografais. Dabar sienelę puošia net 550 spalvotų plytelių. Viena didžiausių plytelių piešiniais pasakoja Alassio atsiradimo istoriją. Menama, kad imperatoriaus dukra Adelasia ištekėjo  už  Aleramo, jokiais titulais negalinčio pasigirti jaunuolio . Kadangi nuotakos tėvas santuokai nepritarė, jaunavedžiams teko pabėgti ir laimės ieškoti svetur. Atvykę į pajūrį, jaunuoliai apsistojo vyskupo šeimoje, kur Aleramas įsidarbino kūriku. Likimo įgeidžiu į vyskupo namus pasisvečiuoti atvyko ir imperatorius, Adelasios tėvas. Aleramui pavyko patekti į virtuvę ir pagaminti mėgstamiausią imperatoriaus patiekalą. Staigmena pavyko ir imperatorius, sužinojęs, kas paruošė ypatingąjį patiekalą, pasikvietė dukrą ir žentą ir jiems atleido. Kaip vestuvinę dovaną jis pažadėjo Aleramui žemės tiek, kiek jis per vieną dieną sugebės nujoti savo žirgu. Taip jaunieji gavo didelį žemės plotą, kuriame įkūrė miestą, abiejų garbei ir pavadintą Alassio.

Meilei daug vietos skirta ir ant garsiosios sienelės. Italų skulptoriaus Eros Bellini išlieta bronzinė įsimylėjėlių skulptūra- ypatinga pasimatymų vieta šv. Valentino dienos proga. Tą dieną prie sienelės sukuriama ypatingai romantiška atmosfera, atidaroma speciali meilės laiškų dėžutė ir dalijamas įsimylėjėlių paštas, skaitomi meilės eilėraščiai. Naujausia mada- po meilės pašto dėžute prikabinti spynelę – amžinos meilės ir priklausomybės ženklą. Pakabinus spynelę būtina paglostyti bronzinės merginos pėdą – tai neša laimę. Šalia įsimylėjėlių skulptūros išdidžiai stovi ir dviejų metalinių gervių porelė. Po jomis esantis užrašas tikina, kad pora, paglosčiusi gervei koją, netrukus turėtų tapti tėvais. Kurią merginos ir gervės koją reikėtų glostyti, klausimų nekyla: abi jos pakankamai nublizgintos tūkstančių rankų.

Ištroškusieji, gerdama iš sienelėje trykštančio fontanėlio, pasak dar vieno užrašo,  užsitikrina būtinai sugrįšiantys į šį miestą. O jei dar ir pinigėlį paaukosi į šalia esančią dėžutę, būk tikras, kad miestas, kaip ir tu jo, niekada nepamirš.

Medžiaga spausdinta žurnale “IEVA”. Teisės saugomos.

dscf1683
img_0001
img_0004
img_0006
img_0008
img_0014
img_0073-fileminimizer
img_0074
img_0075
img_0114
img_0128
img_0131-fileminimizer
img_0147
p8300343
pic_0025
pic_0027
pic_0028
pic_0033
pic_0200
pic_0231
pic_0232
pic_0346
pic_0356
pic_0360
pic_0372
img_0009
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail