Smalsu

Auginti batų medį

Auginti batų medį

Avalynė- daugelio žmonių aistra. Tiesiog žiūrėti, matuotis, pirkti ar net kaupti batus daugiausia linkę moterys, tačiau išradingi vyrai moterų meilę batams pavertė nauja meno rūšimi- Shoefiti.

Tikriausiai turite spaudžiančių ar nebemadingų batų porą, kurios nenešiojate, bet ir išmesti- gaila? Paverskite savo batus meno kūriniu ir jie taps pasaulinio judėjimo, atkeliavusio ir iki Lietuvos, dalimi. Naujo judėjimo menininkais gali būti visi. Tereikia senų, naujų ar kitaip “pasižymėjusių” bet kokių batų porą  sujungti  raišteliais ir užmesti ant gatvę kertančių elektros ar telefono laidų. Tarsi pailsėti nutūpę paukščiai, siūbuojantys batai greitai apkimba visą laidą virsdami akį traukiančiu ir abejingų nepaliekančiu reginiu.

Neaišku, kas ir kada buvo tas pirmasis batų mylėtojas, sugalvojęs avalynei suteikti antrą gyvenimą , tačiau Jungtinėse Amerikos valstijose gimęs Shoefiti  jungia itališką žodį graffiti( liet. įvairūs piešiniai, vaizdai ar įrašai ant sienų, naudojant specialius dažus) ir angliškąjį shoe( liet. batas).

Padedamas interneto Shoefiti milžino žingsniais perėjo Ameriką, Kolumbiją, Braziliją, Meksiką, Argentiną, Peru…, kol  pasiekė ir Europą. Beje, kiek batų, tiek istorijų. Kadangi nėra vieningos nuomonės, ką toks gatvės menas galėtų reikšti, ant laidų siūbuojanti avalynė savaip nuspalvino atskirų šalių ir miestų kasdienybę.

Nusikaltimais garsėjančiose zonose tikima, jog virš gatvės siūbuojantys batai žymi atskirų gaujų pasidalintas teritorijas. Tai tarsi perspėjimas, jog peržengus ribą rizikuoji iškeliauti Anapus, kur jokių batų nereikės. Yra tikinčių, jog kiekviena kabanti pora simbolizuoja gaujų kare praradusių gyvybę aukų skaičių. Panašiai, kaip kad vaikystėje skaitytų knygų indėnai su prie diržo prikabintais skalpais…

Dar kiti mano, jog siūbuojančiais batais nurodomos vietos, iki kurių atėjus galima įsigyti narkotikų. O įsibaiminę miestiečiai tvirtina, jog taip pažymimos gatvės, kuriose lengviausia apiplėšti ramiai kulniuojančius pėsčiuosius. Jei tai būtų tiesa, tvarkos saugotojams darbas tikrai palengvėtų.

Tradicijų sergėtojai siūbuojantiems batams suteikė ritualinių bruožų. Senų batų porą tiesiog būtina  pakeisti nauja pažymint perėjimą iš žemesnės klasės į aukštesnę, užbaigus karinio pasirengimo kursą, universitetą  pakilus karjeros laiptais ar tiesiog norint pakeisti gyvenimą. Ant laidų atsidūrę batai simboliškai  liudija, jog šeimininkui senoji avalynė tapusi tiesiog per ankšta.

Užmesti ant laidų batai gali reikšti ir labai intymius pokyčius asmeniniame gyvenime. Škotijoje nekaltybę praradę jaunuoliai perėjimą į suaugusiųjų pasaulį jau ir seniau žymėdavo mėtydami batus. Nenuostabu, kad senasias tradicijas perėmusi Shoefiti tokį virsmą įamžino kur kas ilgesniam laikui. Kaip ir santuokoje savo meilę prisiekę jaunavedžiai. Sutuoktiniai  užmesdami ant laidų batus tarsi patvirtina, jog radę savo antrąją pusę nustojo ieškoti ir batus pakeite šlepetėmis.

Realistiškai nusiteikę skeptikai į Shoefiti žiūri nepatikliai ir tvirtina, jog tai paprasčiausias paauglių kvailiojimas ar egocentriškas būdas atsikratyti senų ir nusibodusių batų. Gal pati pradžia iš tiesų  buvo panašaus pobūdžio išdaiga, tačiau spontaniška idėja patiko  ir meniškai nusiteikusiems žmonėms. 2003 metais išėjusiame Tim Burton filme “Mano gyvenimo žuvis”(“Big Fish”) Spektro miestelyje siūbuojantys batai buvo panaudoti kaip amžinas laimės paieškų simbolis. Kasdieniame gyvenime ši avalynę sureikšminanti gatvės meno rūšis- savotiškas iššūkis rutinai,  padedantis  išreikšti susikaupusius jausmus, norus, viltis. O kartais tai tiesiog būdas atkreipti dėmesį į apleistą, tačiau kažkuo ypatingą vietą.

Batų medžiai

Avalynės mėtymas žmonijos istorijoje nėra naujas reiškinys. Naujojoje Zelandijoje didelių guminių batų mėtymas įrodo metiko stiprumą, Anglijoje ir Italijoje  į priešininką skriejantys batai- protesto ženklas. Musulmoniško tikėjimo šalyse į priešininką sviestas batas- didžiausio įžeidimo ženklas, o 1997 metais išėjusiame amerikiečių režisieriaus Barry Levinson  filme “Uodega vizgina šunį”( “Wag the dog”) mėtomais batais buvo išreikštas solidarumas.

Akivaizdu, jog batai- tai ne šiaip sau pėdas sauganti avalynė, bet ir tam tikrą simbolinę prasmę turinti garderobo dalis. Kartais užtenka nedidelio atsitiktinumo, kad pavienis reiškinys išaugtų į didžiulį judėjimą. Taip nutiko ir šiandieniniam per pasaulį keliaujančiam Shoefiti, kuriam pradžią davė Nevados valstijoje( JAV) augantis įspūdingas kedras, romantiškos istorijos dėka tapęs pirmuoju Shoe Tree(liet. Batų medžiu).

Pasakojama, jog maždaug 1940 aisiais jauna sutuoktinių pora povestuvinės kelionės metu sustojo pailsėti po didžiuliu medžiu. Kilusio ginčo metu vyras paėmė mylimosios batus ir supykęs sviedė į medį. Aukštai ant šakos pakibę batai  prajuokino moterį ir jaunieji susitaikė. Praėjus metams pora grįžo prie to paties medžio jau su savo pirmagimiu ir, tikėdami gera medžio energija, o gal iš prietaringumo, patikėjo augalui savo vaikelio batukus. Siūbuojantys ant medžio šakų batai ėmė traukti pro šalį keliaujančių smalsuolių ne tik žvilgsnius, bet ir… batus. Taip Batų Medis tapo vilties, tikėjimo ir svajonių simboliu. Ir nors paties kedro jau neliko, siūbuojančių batų idėja išplito po visą pasaulį.

Šiandien mieste ar už jo ribų batais “apaugęs” medis gali žymėti  populiarų  barą ar restoraną, ypatingą susitikimų vietą arba liudyti kokį nors išskirtinį įvykį. Neretai batų viduje buvę šeimininkai palieka ir raštelius, nuotraukas, eilėraščius…  O ant šakų ar laidų siūbuojantys batai ir toliau saugo jiems patikėtas paslaptis atsiduodami tik nenuspėjamos gamtos išdaigoms.

Medžiaga spausdinta žurnale “LAIMA”( 2014 metų balandžio mėnesį). Teisės saugomos.

claus-moser-kazkur-amerikoje-fileminimizer
cristina-birri-lubiana-slovenija-fileminimizer
michael-j-scarfo-shaniko-oregon-jav-fileminimizer
michael-j-scarfo-shaniko-oregon-jav-fileminimizer_0
nic-macbean-guthrie-street-brisbane-australia-fileminimizer
sanja-zilinski-vokietija-flensburg-fileminimizer
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail