Smalsu

Auksinės spalvos kaprizai

Kinų kalendoriaus Ugninis Gaidys užgiedojo, jog sėkmingiausia šių metų spalva žaižaruos auksiniais tonais. Mėgstantys ryškumą tikina, jog auksą labiausiai primena geltona. O ji, pasirodo, pilna kaprizų. Reikia įrodymų? Padovanokite moteriai ryškiai geltonų gėlių puokštę! Japonės ir kinės jausis karališkai pagerbtos. Amerikietės ir ispanės nuoširdžiai apsidžiaugs. Labai tikėtina, jog vokietės, italės ar rusės tokiame poelgyje įžvelgs paslėptą klastą ar pavydą, o prancūzės dovanotoją net gali apkaltinti neištikimybe… Kodėl tokia skirtinga reakcija?

Geltonoje spalvoje išrinktieji atpažino dievus ir auksą

Geltona- viena iš prieštaringiausių paletės spalvų. Italijoje atlikto tyrimo metu dalyvių buvo paprašyta nupiešti ką nors paprasto ir geltono. Beveik visų piešiniuose nušvito saulė, tačiau  nuomonės apie geltoną spalvą labai išsiskyrė. Filosofės Simonos Bono nuomone, būtent saulėje ir slypi daugiaprasmis geltonos spalvos užtaisas.

Mūsų protėviams saulė buvo svarbiausias gyvybę nešantis dievas. Vėliau šviesos, šilumos ir pažinimo  skleidėjas įsikūnijo į daugybę skirtingai vadinamų dievų. Romėnų Sol Invictus( liet. Nenugalimoji Saulė), babiloniečių  Šamašas, persų Mitra simbolizavo teisingumą, santarvę ir nušvitimą. Graikų saulės dievas Helijas garsėjo galia išgydyti akluosius, o geltonais apdarais vilkintys indų Višnu ar Buda įkūnijo kosminę energiją bei nušvitimą. Nuo seno garbindami dievus, žmonės jiems ne tik meldėsi, bet ir gausiai aukojo. Suartinti abu pasaulius ir palengvinti bendravimą tarp dievų ir žmonijos buvo patikėta geltonai spalvai ir labiausiai saulės šviesą primenančiam metalui- auksui. Išskirtinumą, stiprybę, amžinybę, turtą, šlovę bei įvertinimą skleidžiantis geltonasis metalas buvo prieinamas toli gražu ne visiems. Auksas priklausė tik dievams ir jų vietininkams žemėje: itin aukšto rango kilmingiesiems bei šventikams. Geltonos spalvos rūbai, auksinės dekoracijos, taurės, peiliai ir papuošalai rodė dievišką jų savininkų kilmę bei ypatingas galias. Japonijoje rengtis geltonai teisę turėjo tik imperatoriškosios šeimos nariai. Senovės Egipte šventikai mirusiuosius įsukdavo į geltonos drobės audeklą ir papuošdavo aukso dirbiniais tikėdami, jog būtent ši spalva ir metalo blizgesys sėkmingai nušvies kelią į Anapus ir neleis paklysti šešėlių pasaulyje. Krikščionių kunigai ypatingų apeigų metu taip pat rengiasi geltonai dekoruotais rūbais bei naudoja auksines relikvijas. Paprastų žmonių kasdienybėje garbė ir laimė gauti auksinį medalį vis dar tenka tik patiems stipriausiems, ištvermingiausiems, protingiausiems ir dėl to visų dievinamiems laimėtojams. Todėl nieko keisto, jog auksas ir dievybės jau daugybę amžių per pasaulį žengia ryškiai geltonu takeliu.

Galvoje nušvitusi mintis taip pat spindi geltonai

Psichologai tikina, jog geltona skleidžia gyvenimo džiaugsmą, optimizmą, būties lengvumą , atvirumą, spontaniškumą… Ši spalva šalina baimes ir suteikia vilties, žadina įkvėpimą ir protą. Saulės šviesa simboliškai suprantama ir kaip pažinimas, mokslas, nušvitimas. Iš tiesų, sunku tuo abejoti stebint palaimingą nušvitusio ir viską suprantančio Budos veidą. Indijoje geltonai nudažyta trečioji akis leidžia atpažinti išmintingą, aiškiai mąstantį ir sąmonės nušvitimą pasiekusį asmenį. Ar bent jau bandymą tokiu tapti. Net ir netikėtai į galvą šovusi mintis lyginama su smegenyse užsižiebusia lempute. Tokiai minčiai pritaria ir chromoterapijos specialistai. Jų atlikti tyrimai patvirtino, jog geltona šviesa nutviekstose patalpose lengviau susikoncentruoti ir išmokti naujų dalykų, paprasčiau spręsti kilusias problemas, būti kūrybingiems.  Neoficialioje aplinkoje geltona spalva suteikia papildomos energijos, entuziazmo, naujų jėgų.

Spalvų poveikį žmogui tiriantys psichologai tikina, jog vengiantys geltonos nesąmoningai prisipažįsta neturintys geltonai  vilkintiems asmenims priklausančių charakterio savybių: spontaniškumo, kūrybingumo ar optimizmo. Geltonos dažniausiai vengia ir menkos savivertės bei skaudžiai gyvenimu nusivylę žmonės. Šios spalvos šalininkai pridurtų, jog geltona, patekusi į tamsių: uždarų, piktų ir negatyvių žmonių akis ir širdis virsta pavydo, kvailumo ar negalios spalva. Šios spalvos nemėgstantys atremia, jog neigiamą atspalvį geltona pati užsitarnavo daugybės metų bėgyje. Teisūs visi.

(Ne) Sveikai geltona

Ta pati saulė gali džiuginti ir alinti, šildyti ir deginti, apšviesti ir apakinti, nešti gyvybę ar mirtinai sunaikinti. Kuo blankesnis buvo magiškas švytintis geltonis, tuo labiau jis buvo siejamas su prasta sveikata ar net mirtimi: nugeltę po vasaros rugių laukai ir medžių lapai, išdegusios dykumos, geltona apsinuodijusių ar sergančių žmonių spalva. Taip jau nutiko, jog Dievų ir aukso geltonai labiausiai koją gyvenimo kelyje pakišo… ligos. Arabijos šalyse iki šiol ligotas žmogus yra lyginamas su citrina, o Anapus susiruošęs ligonis vadinamas “geltonu lapu”. Viduramžiais per Europą praūžęs maras nusinešė daugybę gyvybių. Sergančiųjų namų durys buvo žymimos geltonai, o į uostą atplaukę laivai turėdavo iškelti geltoną vėliavą perspėdami, jog laive yra ligonių.

Šiandien geltona odos spalva taip pat pirmiausiai verčia susimąstyti apie pašlijusią sveikatą. Ypač, jei geltonuoja ne tik oda, bet ir akių obuoliai, nagai. Tai ženklas, jog organizmui sunkiai sekasi pašalinti tulžies perteklių, o kepenys nesusidoroja su savo darbu. Jeigu pastebite geltonas apnašas ant liežuvio, reikėtų pasitikrinti ir skrandį. Jei minėti požymiai nėra ryškūs, lengviausia sau padėti tiesiog pakeičiant mitybą: valgyti kuo lengviau virškinamą maistą, stengtis neapkrauti kasos, kepenų. Beje, geltonos spalvos vaisiai ne tik gerina apetitą, skatina virškinimą, bet ir puikiai padeda valyti organizmą, stiprina imuninę sistemą, o kai kurių mokslininkų nuomone dar ir apsaugo nuo vėžinių ląstelių susidarymo. Ananasas, melionai, citrinos, apelsinai, bananai ir kiti geltonos spalvos vaisiai turi daug karotenoidų ir vitamino C, todėl ypač sveika akims, epitelinei kūno dangai. Gydytojai pridurtų, jog geltonai dažytose patalpose padažnėja kvėpavimas, suaktyvėja širdies darbas, teigiamai veikiama nervų sistema.

Geltonasis menas

Nesveikai geltona oda simboliškai virto geltonais apdarais. Ilgainiui rengtis geltonai buvo priversti  tie žmonės, kurių norėta šalintis. Senovės Graikijoje tai buvo protinės negalios ištiktųjų spalva, Amerikoje “geltonais” vadinti keisti, nenuspėjamo elgesio asmenys. Ilgą laiką tikėta, jog ūmų ir bjaurų charakterį lemia geltonosios tulžies perteklius. Šiandieninėje psichologijoje tokie žmonės yra vadinami cholerikais. Vėliau geltona persismelkė dar ir nepasitikėjimu, apgaule, pavydu ir neištikimybe. Tikras blogio jėgų įsikūnijimas! Velnio pirštą geltonoje spalvoje įžvelgė ir kunigai. Jie geltoną sutapatino su be liepsnos degančia ir neišpasakytai bjaurų kvapą skleidžiančia siera. Idėja patiko ir italų dailininkui Džotui di Bondonė. Vienoje garsiausių savo drobių „Judo pabučiavimas“ menininkas išdaviko apsiaustą nutapė geltonai. Metams bėgant  ši spalva dar ne kartą buvo siejama su veidmainiais, melagiais, gobšuoliais ar kitais smerktinais asmenimis.

XIX amžiaus dailininkų karikatūrose neištikimų vyrų ir melagių rūbai, o ypač kaklaraiščiai– atitinkamai simbolizuojantys vyrišką pasididžiavimą ir liežuvį, būdavo spalvinami tik geltonai. Tradiciniame Pekino teatre žiaurius, ciniškus personažus įkūnijantys aktoriai iki dabar ne tik rengiasi, bet ir grimuojasi geltonai.

Jeigu tektų lankytis Prancūzijoje, išgirdę “rire jaune”( liet. Geltonai juoktis) žinokite, jog tai  reiškia piktą, negražų pajuokavimą. Panašią reikšmę geltonas juokas turi ir arabų šalyse. Ten geltona spalva nusakomas apsimestinis linksmumas.  Visai nelinksma būna  “geltonosios spaudos” herojams. Siekdami asmeninės naudos ,“geltonosios plunksnos” valdytojai pasiryžę paviešinti net pačias slapčiausias svetimo gyvenimo paslaptis.

Raktas į geltoną- kiekvienam savas

Geltona tai- saulė, auksas ir gintaras, kilnumas, branda ir protas. Kartu tai išdavystės, melo, godumo, ligų ir degradacijos simbolis. Susidvejinusios spalvos paslaptį nesąmoningai “išdavė” olandų genijus Vincentas Van Gogas. Ryškiai geltona dailininko šiaudinė skrybėlė, vazoje pamerktos saulėgrąžos, nugeltę rugių laukai… Pašalinis stebėtojas paveiksluose linkęs įžvelgti saulę, šilumą, po vasaros atėjusią brandą ir ramybę. Tačiau dar pats darbų autorius rašė, jog savo kūriniuose jis įamžina nesvetingą pasaulį ir net mirtį. Graudžią tiesą patvirtina faktas, jog Van Gogas pasižymėjo ūmiu charakteriu, jautėsi itin vienišas, be saiko vartojo absentą ir sunkiai sirgo. Ligai gydyti buvo paskirti specialūs vaistai, kurie ir nuspalvino menininko darbus įvairiais dviprasmiais geltonos spalvos tonais. Panašu, jog geltona- tiesiog viena iš septynių dar 1672 aisiais Isaac Newton atrastų spektro spalvų. O kokį užtaisą turės ši spalva, priklauso tik nuo ją stebinčiojo akių, širdies ir proto.

Geltonas maistas

Mitybos specialistai vienu balsu tvirtina, jog kasdien būtina suvalgyti nors po vieną geltonos spalvos vaisių ar daržovę. Pasirinkimas didžiulis: bananai, ananasai, kriaušės, obuoliai, apelsinai, citrinos, kukurūzai, moliūgai, saldžiosios bulves…Tyrimais įrodyta, jog oranžiniai ir geltoni vaisiai bei daržovės turi daugybę sveikatai naudingų medžiagų, kurios padeda įveikti šaltą žiemą, atgauti jėgas pavasarį, sustiprėti vasarą ir rudenį. Dar daugiau! Jie ne tik gerina apetitą ir skatina virškinimą, bet ir turi teigiamą poveikį žmogaus reprodukcinei sistemai, gali sulėtinti akių tinklainės ir ragenos senėjimą, padėti mažinant cholesterolio kiekį kraujyje ir išlaikyti sveiką bei gražią odą. Gydytojai pridurtų, jog geltonai dažytose patalpose padažnėja kvėpavimas, suaktyvėja širdies darbas, teigiamai veikiama nervų sistema.

Mėgstantiems išbandyti naujas dietas, japonai siūlo “Geltonąją bananų”. Valgiaraštyje numatyta, jog pusryčiams leidžiama gerti tik mineralinį vandenį, o bananų valgyti tiek, kiek širdis geidžia. Šiuose vaisiuose esantis magnis, kalcis, kalis, natris, o taip pat jodas, geležis, cinkas bei vitaminai B ir C ne tik suteiks energijos visai dienai, bet ir aprūpins organizmą tikra vertingų medžiagų bomba. Beje, tai itin maistingas ir daug sacharozės turintis vaisius, todėl sergantys cukriniu diabetu ar turintys problemų su antsvoriu bananus valgyti turėtų atsargiai.

 

Medžiaga spausdinta žurnale “JI”. Teisės saugomos.