Kelionės

Eik ir grįžk nugalėtoju!

Eik ir grįžk nugalėtoju!

Siena- lietuviškai skambantis viduramžiškas Italijos miestas. Pastatus čia puošia spalvingi herbai, balkonuose plevėsuoja simboliais margintos vėliavos o parkuose vėliavnešiai ir trimitininkai ištisus metus tobulina savo įgūdžius. Visas miesto gyvenimas  turi vienintelį tikslą – tinkamai pasiruosti unikalioms žirgų lenktynėms: “Palio di Siena”.

Žirgų lenktynės Italijoje- jokia naujiena, tačiau Sienoje jos  tapo tikru gyvenimo būdu. Gindami savo nepriklausomybę nuo šalia esančios Florencijos ir kitų miestų, Sienos gyventojai žirgų lenktynėmis atšvęsdavo iškovotą laisvę ar malšindami liūdesį dėl patirto pralaimėjimo. Tai ir padėkos šv. Mergelei Marijai šventė, rengiama šiame mieste jau nuo 11 amžiaus.

Pavadinimą “Palio” lenktynės gavo  nuo lotyniško žodžio “pallium”( liet. Vilnonis apsiaustas). Itin vertingas, gražiai dekoruotas  vilnonis audinys buvo pagrindinis lenktynių prizas. Jį laimėjusieji iškilmingai paaukodavo bažnyčiai, kuri vėliau audinį panaudodavo savo reikmėms. Bažnyčios vaidmuo žirgų lenktynėse buvo ir yra nepaprastai svarbus. Šiandien nei vienos lenktynės neapsieina be bažnyčios suteikiamo palaiminimo. Lenktynių rytą žirgai vedami į Katedrą, kurioje kunigas peržegnoja ristūnus ir kiekvienam  ištaria amžius nekintančią frazę: “ Eik ir grįžk nugalėtoju!”. Sakralinis palinkėjimas skirtas tik žirgui, nes jis- pagrindinis ir svarbiausias lenktynių dalyvis.

Aistringosios kontrados

Siena- ypatingas, į 17 kontradų pasidalinęs miestas. Kontrada – nuo senų laikų išlikę miesto rajonai, kurių gyventojai nepavargdami aistringai varžosi žirgų lenktynėse dar nuo žilos senovės laikų. Atskirų kontradų gyventojai- tarsi viena didelė šeima. Visi kartu švenčia krikštynas, vestuves, laidotuves. Iki šiol gyvuoja įsitikinimas, kad ištekėti už jaunikio ne iš savo kontrdos nežada nieko gera… Kiekvienas rajonas turi ir savo bažnyčią, muziejų, kuriame saugomos laimėtos relikvijos, specialią simboliką ir pavadinimą: Erelis, Drakonas, Žirafa, Pelėda, Miškas, Banga, Žąsis… Pavadinimas atsispindi kontrados vėliavoje ir herbe, žymi pastatų sienas, namų duris.  Kunkuliuojančios Sienos gyventojų emocijos išsiveržia du kartus per metus: liepos 2 ir rugpjūčio 16 dienomis, kuriomis ir vyksta garsiosios Sienos žirgų lenktynės “Palio”.

Turistams kartais didesnį įspūdį už pačias lenktynes sukelia miestas prieš “Palio”. Siurrealistiškai atrodo išvakarėse padengiami keliasdešimties metrų ilgio stalai didžiosiose aikštėse ir deglų bei žibintų šviesoje puotaujantys žmonės. Vaišės- neatskiriama lenktynių dalis. Vakarienės metu aptariamos būsimos lenktynės, mezgamos pažintys, daromi sandoriai, papirkinėjami priešininkai ir prognozuojami laimėtojai. Prisimenama ankstesnių lenktynių kronika ir nemirštančios  istorijos.

Iš lūpų į lūpas

Moterys mielai primena vyramas apie vienintelę 1957 metų lenktynėse dalyvavusią merginą. Nutrūktgalve vadinta Rosanna Bonelli, apsivilkusi geltoną Erelio kontradai priklausantį švarkelį nors ir nelaimėjo, tačiau į lenktynių istoriją įėjo kaip “garbės dalyvė”.

Prisimenamas ir graudaus likimo jojikas- arabas Alì. Įvykis siekia 1927 metus, kai Vikšro kontradai loterija lėmė tingų ir šlubą žirgą. Sunerimę vyrai lenktynėse dalyvauti pasiūlė iš Libijos atklydusiam prekeiviui. Žirgus mylintis ir savoje šalyje daug jodinėjęs vyras išbandymo neištvėrė… Lenktynių dieną nukritęs nuo arklio, vienintelis “Palio” istorijoje dalyvavęs užsienietis nuo patirtų traumų po mėnesio iškeliavo Anapus.

Kasmet pasišaipoma ir iš ilgiausiai pergalės nešvenčiančios Pelėdos kontrados. Yra tikinčių, kad nesėkmės šią kontradą persekioja dėl netinkamo pavadinimo. Prietaringų italų nuomone, pelėda- blogio pranašas.

Pamokanti istorija pasakojama apie Sraigės kontrados aistruolį Francesco Dominici. Supykęs dėl patirto pralaimėjimo, vyras įbėgo į arklides, nuplėšė nuo sienos gyvulių globėjo šv. Antonio paveikslą ir įmetė jį į šulinį. Šventvagiškas poelgis neliko be bausmės. Po šio įvykio Sraigės kontrada užsitraukė šventojo nemalonę, trukusią net 14 metų. Neištvėrę nuolat piktų ir aimanuojančių vyrų, kontrados moterys susivienijo ir pareikalavo, kad šulinys, į kurį buvo išmestas šventojo paveikslas, būtų kuo greičiau išdžiovintas, o šv. Antonio atvaizdas restauruotas. Moteriška intuicija pasiteisino ir vos tik paveikslas vėl išvydo dienos šviesą, kontrada pagaliau atšventė taip ilgai lauktą pergalę.

Švęsti taip pat reikia mokėti. Laukines aistras žadinančios lenktynės sirgaliams kartais smarkiai aptemdo protą. Iki šiol gyva Bokšto kontrados pergalė 1961 metais, virtusi ilgu nesėkmių periodu. Pasakojama, jog Bokšto kontradai  pagaliau pavykus laimėti prieš nekenčiamąją Žąsį, iš džiaugsmo apkvaitę vyrai pasigavo ir  nupeše net 43 žąsis( tiek pergalių skaičiuoja ši kontrada). Pakilęs vėjas išnešiojo nelaimingų paukščių plunksnas po visą miestą. Keli balti pūkeliai nusileido ir prie Žąsies kontrados kunigo  Duilio Bani kojų. Sukrėstas vaizdo, šventikas priešams pasiuntė negailestingą prakeiksmą: Bokšto kontrada turinti likti be pergalių tiek metų, kiek nupešė žąsų! Kunigo prakeikimas išsipildė su kaupu. Bokšto kontradai pergalės skonį teko pamiršti net 44 metams.

Gyvybe pulsuojanti aikštė

Jei visi keliai Italijoje veda į Romą, tai Sienoje visos gatvelės subėga į pagrindinę miesto aikštę “Piazza del Campo”, kurioje du kartus per metus ir vyksta garsiosios žirgų lenktynės. Uždara aikštė panaši į išskleistą vėduoklę įnoringos Sėkme vadinamos moters rankose. Sėkmė “Palio” lenktynėse lemia viską. Burtų keliu išrenkamas žirgas, kontradai suteikiama galimybė dalyvauti lenktynėse, burtai lemia ir žirgų bėgimo tvarką lenktynių dieną.

Bėgti nuožulnia, netaisyklingos formos aikšte nėra lengva, todėl lenktynių išvakarėse grindinys padengiamas storu molio, smėlio ir smulkintų akmenukų mišiniu. Itin staigaus posūkio sienos apkalamos storais čiužiniais. Taip siekiama apsaugoti įsibėgėjusius ristūnus, tačiau suvaldyti laukiniu greičiu skriejančius žirgus būna labai sunku. Retos lenktynės baigiasi be aukų… Skaudžiausia  regėti susižalojusius žirgus, tačiau ir nukritę raiteliai bei fizinio ir emocinio krūvio neištvėrę žiūrovai- neatskiriama “Palio di Siena” dalis.

Lenktynių dieną  aikštę supančių daugiaaukščių namų balkonai ir langai “atgyja” tūkstančiais smalsių veidų. Garbingi svečiai ir turtingi turistai už galimybę mėgautis reginiu moka milžiniškas sumas. Kiti laimingieji sėdi specialiai lenktynėms sukaltose tribūnose aikštės pakraščiuose, o tikrieji lenktynių aistruoliai ištvermingai glaudžiasi pačioje aikštės širdyje. Visą renginį lydi kurtinantis triukšmas, kurį sukelia skanduotės, trimitų ir būgnų garsais palydimi eiliuoti raginimai saviškiams ar įžeidimai priešams. Įsiaudrinusi susispaudusių žmonių minia didžiuliame vasaros karštyje laukia laimėtojo.

Svarbiausia- laimėti!

Kiekvienais metais lenktynėse dalyvauja tik 10 iš 17 kontradų. Kadangi lenktynės vyksta dar nuo viduramžių laikų, toks dalyvaujančių kontradų skaičius pasirinktas neatsitinktinai. Daugelis dalyvių ir stebėtojų buvo neraštingi, menko išsilavinimo žmonės, todėl apsistota ties vizualiai paprastu ir lengvai įsimenamu skaičiumi 10: tiek, kiek pirštų turi abi rankos.

Likus keliems mėnesiams iki lenktynių dienos, miesto meras susikviečia į aikštę visas kontradas ir burtų keliu ištraukia būsimas 10 dalyvių. Lenktynėse turi neginčijamą teisę dalyvauti 7 kontrados, kurios nedalyvavo praėjusių metų lenktynėse. Trys likusios parenkamos burtų keliu. Žirgai kontradoms taip pat išrenkami burtais. Barbaresco– asmuo, kuris rūpinsis kontradai tekusiu žirgu iki pat lenktynių pradžios, na o raitelį kiekviena dalyvė gali pasirinkti kokį nori.

Vėliau kiekviena kontrada išrenka savo kapitoną, kuris atsakingas už lenktynių strategiją: siekti pergalės, ar tiesiog neleisti laimėti priešui. Ne mažiau svarbūs ir comparsa– tie, kurie bus atsakingi už kostiumus ir kontrados įvaizdį per pačias lenktynes. Visi šie žmonės labai atsakingai vertina jiems tekusias garbingas pareigas ir visą savo laisvalaikį skiria tik tam, kad būtų tinkamai pasiruošta svarbiausiam metų renginiui “Palio”.

Lenktynių dieną žirgai vėl dalyvauja loterijoje. Mossiere– svarbiausias teisėjas, prieš pat lenktynes gauna uždarą voką, kuriame kiekvienas žirgas turi jam paskirtą dalyvio numerį. Raitelių užduotis- išrikiuoti sunumeruotus žirgus didėjančia tvarka. Rikiuojamasi tarp dviejų ištemptų virvių canapi,  o rikiavimosi procesas skirtas padidinti ir taip kibirkščiuojančią įtampą. Kol sukaitę besikandžiojantys ir besispardantys ristūnai bando atsikratyti tvirtai įsikibusių raitelių, 50 tūkstantine triukšminga minia laukia vos keliasdešimt sekundžių trunkančio renginio kulminacijos: tiek, kiek reikia žirgui tris kartus apibėgti visą aikštę. Lenktynes visada laimi tik žirgas. Jei pergalės link skriejantis ristūnas atsikrato raitelio ir finišą pasiekia vienas- sirgalių džiaugsmui nelieka ribų… Sulaužiusi apsauginius barjerus minia siūbteli laimėtojo link. Žirgas glostomas, bučiuojamas, glebėsčiuojamas. Na tai kas, kad įsiaudrinęs gyvūnas priekinėmis ar užpakalinėmis kanopomis sumaigo ne vieną gerbėją. Būti aplamdytam “Palio” nugalėtojo- didžiulė garbė, kurią prisimins visą gyvenimą.

Jei Sienos gyventojui užsimintumėte, kad svarbiausia- ne laimėti, bet dalyvauti, liktumėte nesuprasti. Vienintelis “Palio” tikslas- pergalė. Dalyvauti- svarbu, tačiau svarbiausia- laimėti! Pripažįstamas tik vienas nugalėtojas, o jau kai laimi, tai švenčia pergalę ir už save, ir už priešų pralaimėjimą. Laimėtojo puota- neatskiriama Sienos žirgų lenktynių dalis. Priimta, jog laimėjusi kontrada saviškiams surengia tiek šventinių puotų, kiek visoje lenktynių istorijoje yra laimėjusi pergalių. Jei, pavyzdžiui, tai yra 56 pergalė, kontrada įsipareigoja surengti net 56 iškilmingas vakarienes, kuriose didžiausia garbė ir vėl tenka… žirgui!

Medžiaga spausdinta žurnale “IEVA”: Teisės saugomos

img-0014-fileminimizer
img-0022-fileminimizer
img-0049-fileminimizer
img-0060-fileminimizer
img-008-fileminimizer
img-009-fileminimizer
img-0161-fileminimizer
img-0164-fileminimizer
img-165-fileminimizer
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail