Smalsu

Expo paroda 2015‏

Kas liko po Expo 2015

Spalio 31 dieną duris užvėrė net šešis mėnesius Milane gyvavusi EXPO 2015. Šių metų pasaulinės parodos tema buvo maistas ir mityba, o svarbiausias šūkis skelbė „Pamaitinti planetą. Energija gyvybei”.  Italija pasirinktą temą atspindėjo idealiai. Tai šalis, kurioje vyrauja maisto kultas, o vienas mėgstamiausių posakių primena: Kalbėk taip, kaip valgai. Juk maistas– tai ne tik energijos gyvybei papildymas. Sėdę prie stalo valgome, bendraujame, mokomės. Todėl prie milžiniško Expo 2015 stalo susirinkę galingieji ir paprasti mirtingieji ragaudami stengėsi ne tik geriau pažinti vieni kitus, bet ir suprasti opias mitybą slegiančias problemas. Kiek jiems tai pavyko, parodys ateitis.

Restoranas po atviru dangumi

Iš peties padirbėję italai gali lengviau atsipūsti. Paroda pavyko. Didžiulį milijono kvadratinių metrų žemės plotą, atitinkantį net 140 futbolo aikščių, pėdomis išmatavo daugiau nei 20 milijonų žmonių. Per patį parodos vidurį driekėsi pagrindinė 1600 metrų ilgio Dekumano gatvė, išilgai kurios rikiavosi daugiau nei 140 skirtingų šalių paviljonai. Kiekvienas paviljonas- tai langas ne tik į tos šalies kultūrą, bet ir į virtuvę. Tiesa, maisto parodoje niekas veltui nedalino, tačiau išalkusių ar šiaip smalsuolių duris atvėrę laukė net 70 skirtingų restoranų. Paskaičiuota, jog per visus 6 parodos mėnesius buvo išgerta net 330 tūkstančiai tonų gėrimų ir suvalgyta 13 tūkstančių tonų maisto. Pasirinkimas buvo pats įvairiausias: keptos lervos ir skėriai, argentinietiška jautiena ir zebro bei krokodilo mėsa, ryžiai, makaronai, kukurūzų košė ar  lietuviška karka, cepelinai ir šaltibarščiai- populiariausias tautinių patiekalų trio mūsų šalies paviljono restorane. Svaiginantis skonių ir kvapų mišinys, kuriuo pasistengta taikliausiai atskleisti atstovaujamą šalį. Beje, parodos metu buvo leidžiama eksponuoti ir tokius produktus, kurių įvežimas į Italiją griežtai draudžiamas. Išimtis padaryta tik kai kurių gyvačių mėsai ir ypač nuodingai japoniškai žuviai Fugu. Patekęs į nepatyrusias rankas toks maistas iš delikateso gali virsti mirtinu nuodu. Laimei, tokių incidentų parodos metu neįvyko, o džiugius įspūdžius temdė tik milžiniškos, net keleto valandų trukmės  eilės prie populiariausių paviljonų ir kartais itin aukštos siūlomų maisto patiekalų ar gėrimų kainos. Organizatoriai tikina, jog visa tai taip pat  buvo šviečiamosios programos dalis, nes norint gauti kokybišką produktą, reikia ne tik ilgai jo laukti, bet  ir atitinkamai sumokėti.

Viskas turi savo kainą

Daug dėmesio parodoje buvo skirta ir pinigams. Vieni investavo į šalį atstovaujančio paviljono grožį, kiti-į jo turinį. Brangiausias buvo Jungtinių Arabų Emyratų paviljonas, kuriam nepagailėta 60 milijonu eurų. Kiek verta buvo jį pamatyti, reikėtų klausti tų, kurie iškentė beveik 5 valandų ilgumo eilę. Panašiai laiko teko praleisti ir prie Japonijos paviljono, o nusipirkus mažą vandens buteliuką ir už jį sumokėjus net 5 eurus buvo galima įsitikinti, kad vanduo- tikrai neįkainojama vertybė. Galbūt japonai taip siekė atkreipti dėmesį į vieną brangiausių planetos turtų? Kad ir kaip ten būtų, taikliausiai susimąstyti apie senkančius gamtos išteklius pavyko šveicarams. Šios šalies paviljoną sudarė keturių maisto bokštų kompozicija, užpildyta kava, džiovintais obuoliais, druska ir geriamu vandeniu. Lankytojai galėjo vaišintis tiek, kiek norėjo. O tiksliau tiek, kiek leido sukauptos atsargos, kurių šveicarai pažadėjo nepapildyti. Beje, visi statiniai buvo suprojektuoti taip, kad senkant maistui, po truputį leidosi bei mažėjo ir patys bokštai. I pranašišką paviljoną puošusi klausimą , ar “Užteks visiems?”buvo atsakyta jau parodos eigoje: neužteko… Akivaizdu, jog toks likimas laukia ir mūsų visų, jei savanaudiškai ir neapgalvotai tuštinsime planetos aruodus.

Parodos simbolis Foody

Susimąstyti apie planetos maistinius išteklius, tinkamą mitybą ir protingą maisto panaudojimą buvo skatinami ne tik suaugę, bet ir mažieji parodos lankytojai. Simpatiškas Expo 2015 simbolis vardu Foody- ant kiekvieno bilieto nupieštas žmogaus veidas iš vaisių ir daržovių. Disney kurtą personažą įkvėpė karalienės Bonos amžininko, XVI a. gyvenusio dailininko Giuseppe Arcimboldo portretai, kuriuos jis tapydavo pasitelkęs gamtos turtus. Foody atstovavo mišrią žmonių bendruomenę, todėl jo veidą sudarė 11 skirtingų vaisių ir daržovių: česnakas, bananas, figa, apelsinas, granato ir mango vaisiai, arbūzas, kriaušė, obuolys, ridikėliai ir kukurūzo burbuolė. O kadangi tai buvo daugiausia vaikams skirtas kūrinys, visi veido elementai prireikus atgydavo ir virsdavo savarankiškais personažais, turinčiais ne tik savus vardus, bet ir skirtingą charakterį, pomėgius. Parodos metu nuoširdus, išmintingas, mandagus, o svarbiausia mėgstantis skaniai ir sveikai pavalgyti  Foody ne tik vaidino, pasakojo pamokančias istorijas, bet ir atsakinėjo į konkrečius klausimus. Pasibaigus parodai šis personažas ir toliau gyvens kompiuterinėje erdvėje bei tęs savo švietėjišką misiją.

Pasaulio medis

Pasaulinė paroda Expo vyksta  nuo 1851 m., kuomet nuolat skirtingose šalyse rengtos mugės nutarė susivienyti ir įpūsti gyvybę naujam, milžiniškam renginiui. Sutarta, jog paroda bus nekomercinis renginys, kurio metu didžiausias dėmesys bus skiriamas švietimui ir naujų idėjų bei technologijų pristatymui. Beje,  visą renginį priimta įprasminti kokiu nors vienu itin įspūdingu objektu, kuris parodos pabaigoje lieka jį organizavusiai šaliai. Vienas žinomiausių- Eifelio bokštas Paryžiuje. Tikimasi, jog panašios sėkmės laikui bėgant sulauks ir Milane užaugintas Pasaulio Medis.

Lake Arenoje išdygęs 37 plieno ir medžio kūrinys suvienijo praeities simbolius ir technologinę ateities viziją. Kaip ir dera pirmapradę gyvybę įkūnijančiam augalui, Pasaulio Medis vakarais atgimdavo įspūdinga muzikos, šviesų ir vandens fiesta. Viskas buvo apgalvota iki mažiausių detalių… Apvali arena- žiedo simbolis. Jau nuo seno tikėta, jog tobulai apskrita jo forma yra galios, apsaugos ir meilės garantas, nenuilstamai skleidžiantis per amžius sukauptą energiją. Spalvoti vandens fontanai įkūnijo pirmapradį vandens pasaulį, simbolizuojantį  nenutrūkstamą laiko tėkmę ir gyvenimo kaitą, o dangų remiančio augalo viršūnėje metaliniais žiedais susipynęs vainikas vaizdavo pasaulio šalių vienybę. Juk tik veikdami bendrai tapsime galinga pozityvia energija, įpučiančia gyvybę ir galinčia ne tik pamaitinti planetą, bet ir išsaugoti jos turtus. Taip, kaip ir skelbė šių metų parodos šūkis.

Prieš porą šimtų metų prasidėjusi Londone, sujudinusi 2015 ųjų Milaną paroda kitą kartą bus rengiama Dubajuje. Koks bus arabų šalyse vyksiančio renginio šūkis ir simbolis- dar paslaptis. Tačiau rengėjai užsibrėžė tikslą ir toliau skleisti ekologiškas idėjas, skiepyti meilę ir pagarbą aplinkai bei gamtai.

Medžiaga spausdinta žurnale “Virtuvė Nuo Iki”. Teisės saugomos. Kopijuoti draudžiama.