Skanaus!

Garbingai senstantis maistas

Pasibaigęs produktų galiojimo laikas primena, jog tokio maisto valgyti jau negalima, jį reikia išmesti. Italai pasistengė įrodyti, jog ir ši taisyklė turi išimčių. Dar daugiau! Sparčiai plinta nauja maisto vartojimo mada, kai valgis gaminamas tik iš “pasibaigusio” galiojimo laiko produktų. Italijoje net atidarytas specialus restoranas, kurio šefas asmeniškai garantuoja ne tik maisto kokybę, bet ir itin skaniai atrodančią patiekalų estetiką.

O maistą pirkti smagu. Parduotuvės pilnos skanių dalykų, gundo specialūs pasiūlymai. Pinigų maistui taip pat visada kažkiek yra, nes valgyti juk reikia. Tačiau dažnai nutinka taip, jog prisipirkę per daug maisto, kai kuriuos produktus šaldytuve ar spintelėse tiesiog pamirštame. Etiketėje nurodyta pagaminimo ir galiojimo data- svarbi,  bet ne vienintelė informacija vertinant maisto kokybę. Itin svarbu pasikliauti ir savo pačių pojūčiais bei sveika nuovoka. Jeigu maistas laikomas tinkamomis sąlygomis, o jo pakuotė nepažeista, pasibaigus nurodytam terminui nuodais jis nevirsta. Italų maisto specialistai atrinko 10 garbingai senstančių maisto produktų, kuriems pasibaigęs galiojimo laikas ne visada reiškia mirties nuosprendį šiukšlių dėžėje.

Jogurtasrauginto pieno produktas, kuris susidaro bakterijoms fermentuojant pieną.  Ant pakuotės esantis užrašas “geriausias iki…” nurodo datą, iki kurios visos jogurte esančios gerosios bakterijos pasiruošusios maksimaliai atlikti joms pavestą darbą. Pasibaigus nurodytam terminui bakterijos masiškai nežūsta, jų tiesiog ima palaipsniui mažėti. Jeigu vis dėl to šaldytuve netikėtai atrastas jogurtas bado akis pasibaigusia galiojimo data, suteikite jam dar vieną šansą būti naudingu ir panaudokite jį padažams ar keptiems saldumynams.

Kiaušiniuose ypač daug baltymų, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Maisto ekspertų nuomone, maksimalus kiaušinių galiojimo laikas yra 28 dienos. Siekiant kuo ilgiau apsaugoti juos nuo gedimo, rekomenduojama kiaušinius laikyti šaldytuve. Taip laikomi kiaušiniai neišdžiūva ir ilgiau išlieka švieži. Kilus įtarimui, jog kiaušinis šaldytuve užsigulėjo per ilgai, galima jį įmerkti į stiklinę šalto vandens. Jeigu kiaušinis tingiai guli dugne, jis- šviežias, o jeigu kyla į paviršių- senas. Tokį reikėtų nedelsiant mesti lauk. Beje, virti kiaušiniai šaldytuve išsilaiko maždaug savaitę.

Sūris-ypač įdomiai senstantis maistas. Kiek laiko jis išliks kokybiškas, labai priklauso nuo sūrio tipo. Greičiausiai genda švieži, minkštos masės sūriai. Pasibaigusį jų galiojimo laiką geriausiai išduoda pakitusi spalva ir skonis. Jeigu šaldytuve laikomas sūris įgauna gelsvą atspalvį ir nemaloniai karstelėjusį skonį, tokio valgyti jau nederėtų.

Visai kitaip sensta kietos masės sūriai. Nurodyta galiojimo data gali būti puiki priežastis eksperimentams. Neatidarytoje pakuotėje  šaldytuve laikom kietos masės sūriai dažniausiai ne sensta, o bręsta  įgaudami visiškai naują, sodresnį skonį. Italai tokį sūrį vadina stagionato ir valgo jį kaip desertą ar atskirą gurmanišką patiekalą, pagardintą įvairiomis uogienėmis ar medumi.

Ilgai galiojantis UAT pienas daugelio mėgstamas dėl savo praktiškumo. Neatidarytą pakuotę galima ilgai laikyti kambario temperatūroje ir jis nerūgsta. Tokiame piene  esantys vitaminai ir vertingi mikroelementai išlieka nepakitę net ir praėjus mėnesiui po pasibaigusio galiojimo laiko. Tiesa, gali šiek tiek pakisti UAT pieno skonis, tačiau tortams ir kitiems kepiniams jis vis dar puikiai tiks.

Makaronai ir ryžiai-  ne tik italų kasdieninė duona. Tinkamai laikomi šie produktai sensta itin garbingai. Jei indas sandariai uždarytas, ryžių ir makaronų skonis bei kitos savybės išlieka tokios pat. Laikui bėgant makaronuose gali nebent sumažėti drėgmės, bet ir tokį produktą valgyti yra saugu net ir praėjus metams po pasibaigusio galiojimo laiko.

Sausainiai ir džiūvėsėliai –  universalus ir praktiškas maisto produktas. Jais galima pagardinti kitus patiekalus, sukurti traškų apvalkalą ar pikantišką įdarą įvairiems mėsos ar žuvies patiekalams. Neatidarytos sausainių ar  džiūvėsėlių pakuotės turinys vis dar yra tinkamas maistui net ir praėjus mėnesiui po pasibaigusio galiojimo laiko. Jeigu pakelis jau atidarytas, sausainius geriausia perdėti į metalinę dėžutę. Popieriumi išklotas tokios dėžutes dugnas sugers drėgmės perteklių, o sandariai uždarytas dangtelis apsaugos sausainius nuo suminkštėjimo. Beje, suminkštėję sausainiai taip pat vis dar tinka maistui, bet jeigu tokių valgyti jau nenorite, panaudokite juos nekepamų tortų pagrindui ar desertams.

Liofilizatai. Iš miltelių pagamintos užpilamos sriubos, košės ar padažai dėl specifinės  apdorojimo technikos ilgai išlaiko šviežių produktų skonį, kvapą, spalvą, vitaminus ir kitas naudingąsias savybes. Liofilizacija leidžia išlaikyti šiuos produktus be konservantų net iki dvejų metų. Jeigu sauso užpilamo maisto pakuotė taip ir liko neatidaryta, jos galiojimą galima pratęsti dar vieneriems metams. Jau atidarytus liofilizatų pakelius reikėtų suvartoti per mėnesį.

Šokoladas smaližių namuose dažniausiai ištirpsta vos tik pasirodęs.  O jeigu šokolado plytelė vis dėlto užsilaikė ilgiau, nuodais ji nevirto net ir praėjus porai metų po pasibaigusio galiojimo laiko. Gali pakisti šokolado spalva, sumažėti skonio intensyvumas, tačiau net ir toks šokoladas vis dar bus tinkamas kepti tortams ar sausainiams.

Užšaldyti maisto produktai taip pat sensta garbingai. Mėsa, žuvis, vaisiai ir daržovės išlieka švieži net ir praėjus keletui mėnesių po nurodyto galiojimo termino. Jeigu tai jūsų pačių paruošti ir užšaldyti maisto produktai, laikykite juos šaldiklyje ne ilgiau nei keletą mėnesių. O kad būtų lengviau prisiminti, suvyniokite juos į specialų popierių ant kurio užrašykite, kas tai yra ir kada buvo sušaldyta.

Konservai. Pomidorų tyrė, tunas, pupelės, žirniai ir dar daugybė kitų metalinėje ar stiklinėje taroje užkonservuotų maisto produktų itin atsparūs negailestingiems laiko pirštams. Teko skaityti pranešimą apie mėsos konservus, atkeliavusius iš II Pasaulinio Karo laikų ir vis dar tinkamus valgyti! Aišku, tiek ilgai laukti su namie konservuotu ar iš parduotuvės parsineštu maistu tikrai nederėtų, tačiau eksperimentą atlikę italai tikina, jog konservuotus produktus  drąsiai galima valgyti net ir praėjus metams po pasibaigusio galiojimo termino. Tiesiog rastą pakuotę  būtina labai atidžiai apžiūrėti. Jeigu konservai įtarimų nekelia, metalinę skardinę dar galima įmerkti į gėlą vandenį. Kadangi produktai konservuojami vakuume, panardintos skardinės skęsta. Jeigu skardinė išplaukia, vadinasi joje esama pašalinių dujų ir tokio maisto valgyti jau tikrai negalima. Beje, konservams stiklinėje taroje ši taisyklė negalioja, todėl lieka pasikliauti tik savo pačių pojūčiais ir nurodyta galiojimo data.

Paskaičiuota, jog Europoje ir taip kasmet išmetama apie šimtą milijonų tonų maisto. „Apsipūkavusi“ duona, slidžios dešrelės, keista spalva ar nemalonus kvapas- pirmieji požymiai, jog tokio maisto valgyti tikrai nereikėtų. Tačiau italų atlikti tyrimai siūlo atkreipti dėmesį, jog daug dažniau nei pasenę maisto produktai, sveikatos sutrikimų sukelia nepakankama higiena: prieš valgį neplaunamos rankos ar maisto produktų laikymas netinkamomis sąlygomis. Nurodyta galiojimo data maistui – puiki gairė, tačiau visada būtina vadovautis dar ir sveika nuovoka. Salute!

Medžiaga spausdinta žurnale “Virtuvė. Nuo Iki”. Teisės saugomos.