Skanaus!

Kavos tirščių magija

Burti iš kavos tirščių tikrai galima. O sugalvojus išsiburti ką nors gražaus, švaraus ar itin skanaus, tereikia užsiplikyti puodelį mėgstamos kavos. Kavos virimo mašinėlėje likusios nuosėdos ir bus atsakingos už virtuvėje gimusius žemiškus stebuklus.

Neišmeskite kavos tirščių!

Vieniems kava- nuodas, kitiems- vaistas. Kad ir kaip ten būtų, kavos nuosėdų naudą įrodė gausus mokslininkų būrys, o mums tereikia pasirinkti, kurioje srityje pritaikyti šį iš kavos likusį gėrį.

Tegyvuoja švara:

Gruoblėtos kavos tirščių dalelės sutraukia riebalus ir kartu su vandeniu padeda pašalinti susikaupusius nešvarumus. Šią kavos tirščių savybę galima pritaikyti tvarkant namus. Vandens ir kavos nuosėdų mišiniu nuvalyti langai, orkaitė, viryklė ne tik blizgės, bet ir maloniai kvepės. Italų kaminkrėčiai su kavos tirščiais pataria valyti ir židinį. Patirtis rodo, jog tuomet pelenai tampa drėgnesni ir ne taip lengvai pasklinda, juos išvalyti lengviau.

Kvepiantys namai:

Įrodyta, jog kava- natūralus oro gaiviklis, todėl išdžiovintos ir į atvirus indelius supilstytos kavos nuosėdos malonų kvapą skleis šaldytuve, rūbų ar batų spintose, nedidelėse patalpose.  Beje, šiukšlių kibiras kavos nuosėdoms irgi nėra blogiausia  išeitis. Kavos tirščiai puikiai sugeria ir naikina nemalonius kvapus, todėl atliekos net ir pastovėjusios keletą dienų negąsdins nemaloniais kvapais.

Savybė sugerti kvapus itin naudinga ir plaunantis rankas. Kavos tirščiais galima praskiesti skystą muilą ar tiesiog užberti juos ant kempinėlės. Tokia ekologiška priemonė ne tik nušveis nešvarumus, bet ir suteiks rankoms ar indams malonų kvapą. Tai ypač aktualu, jeigu teko darinėti žuvį, smulkinti česnaką ar svogūną.

Duoklė grožiui:

Atidžiau paskaičius kosmetikos priemonių etiketes, daugelio produktų sudėtyje galima pastebėti kofeiną. Ši medžiaga stimuliuoja mikrocirkuliacijos procesus, todėl veiksmingai gydo celiulitą, sumažina veido raudonį, paburkusius ar pajuodusius paakius. Internete gausu patarimų, kaip iš kavos tirščių pačioms pasigaminti įvairiausias kaukes veidui ir kūnui. Viena jų  siūlo sumaišyti kavos nuosėdas su migdolų aliejumi ir gauta tyrele pamasažuoti problematiškas kūno vietas. Nusimaudžius duše gautas rezultatas turėtų maloniai nustebinti.

Italų spaudoje pasirodžiusi medžiaga skelbia, jog kavos tirščių kaukės padeda ir nuo plaukų slinkimo, nes stiprina plaukų šaknis,  o tamsiaplaukėms suteikia sodrų rudą atspalvį. Ši dažanti kavos tirščių savybė gali praversti ir per Velykas dažant margučius;)

Dovana augalams:

Kambariniai augalai ar sodo gėlynai patręšti kavos tirščiais atsidėkos šeimininkėms gausiais žiedais ir sodriais lapais. Ypač tokia trąša tinka rūgščią žemę mėgstančioms azalijoms, rododendrams, mėlynėms ir grybams. O tai, kuo džiaugsis augalai, labai nepatiks aplink šmirinėjančioms skruzdėlėms ar kitiems smulkiems padarėliams. Todėl ši priemonė veiksminga ir namuose. Tereikia įsibrovėlių pamėgtose vietose gausiai pabarstyti sausų kavos tirščių.

Šventė gomuriui:

Virtuvė- kavos magijos karalystė. Žiupsnelis sausų kavos tirščių gali tapti slaptu ir patiekalams labai netikėtą skonį dovanojančiu ingredientu. Italės išbandė, jog kava mėsai suteikia minkštumo ir dūmo kvapą, paįvairina troškinių, ledų ar saldumynų skonį. Ypač tinka šokoladiniams tortams.

Pyragas Barozzi

Italijoje, Modenos mieste esanti saldumynų kepyklėlė iki šiol didžiausioje paslaptyje laiko ypatingai skanaus pyrago receptą. Eksperimentuoti mėgęs Eugenio Gollini 1887 metais sumaišęs tik jam vienam žinomus ingredientus  iškepė “… į tarp pirštų trupančios žemės grumstą panašų, tačiau gomurį skonių simfonija užburiantį pyragą”. Metams bėgant kepinį gaubianti paslaptis tik augo, šlovė didėjo. Anglų režisierius Kevin Connor 2004 net sukūrė filmą “Tik desertai”, kuriame Torta Barozzi pagrindiniam veikėjui lėmė stulbinančią sėkmę kulinariniame konkurse. O ar tikrai pyragas vertas tokių liaupsių, visai nesunku įsitikinti pačioms. Italų konditeriai siūlo panaudoti šiuos ingredientus:

100 gr migdolų

4 kiaušiniai

250 gr juodojo šokolado

80 gr sviesto

150 gr cukraus

Šlakelis romo ir slaptasis ingredientas… nedidelis puodelis kavos tirščių!

Kaip gaminti:

Migdolus be odelių susmulkinkite mikseriu. Atskirkite kiaušinių baltymus nuo trynių. Viename inde ant mažos ugnies ištirpinkite sutrupintą šokoladą ir sviestą. Į gautą masę suberkite kavos tirščius ir dar kartą viską išmaišykite. Palikite ataušti.

Kitame inde išsukite kiaušinių trynius su cukrumi, suberkite susmulkintus migdolus ir įpilkite šlakelį romo. Abiejų indų turinius sukrėskite į vieną ir viską gerai išmaišykite. Atsargiai įmaišykite ir iki putų išplaktus kiaušinių baltymus.

Pasirinktos formos tortinę išklokite kepimo popieriumi, sukrėskite paruoštą masę ir kepkite 180 ° kaitrumo orkaiteje ne ilgiau 30 min. Buon appetito!

Medžiaga spausdinta žurnale “Virtuvė. Nuo Iki”. Teisės saugomos.