Smalsu

Nagai- kūno veidrodis

Sveiki ir prižiūrėti nagai- visų rankų puošmena. Nagų ilgis, spalva, dekoracijos- daugelio mūsų kasdienis rūpestis. “Atsiradę” prieš beveik 350 milijonų metų, nagai šiandien tapo net tam tikra meno rūšimi.

Apie nagus sukurta daugybė patarlių ir priežodžių, tačiau mažai kas žino, jog nagai vadinami ir kūno veidrodžiu.

Pirštų galiukus dengiančios raginės plokštelės yra ląstelės, pripildytos sukietėjusiu keratinu. Medikams užtenka tik dirstelėti į žmogaus nagus, kad galėtų daug pasakyti apie žmogaus sveikatą… Jei nagai silpni ir lūžinėja, tai gali būti lengvos formos mažakraujystės ženklas; jei pusė nago balta, o kita- rožinė, inkstų nepakankamumo rodiklis ir t.t.

Nagų kramtymas- ir psichologijos sritis. Milano universitete dirbanti psichologijos docentė Corinna Cristiani aiškina, jog nagus kramtantieji tokiu būdu stengiasi atitrūkti nuo juos supančio pasaulio problemų. Sukišti į burną pirštai – lengvai pasiekiamas malonumas, primenantis kūdikystę. Įrodyta, jog kūdikis dar motinos įsčiose čiulpia nykštį. Suaugęs žmogus sau neleidžia taip vaikiškai elgtis, todėl čiulpimą nesąmoningai pakeičia nagų kramtymu. Tokia žmogaus silpnybė  aplinkinių gali būti palaikyta ne tik kaip prastas išsiauklėjimas ir savikontrolė, bet ir kaip savęs nuvertinimo ženklas.

Seksologai apie nagų kramtymą taip pat turi savo nuomonę. Jų manymu, kai kurie suaugę asmenys tokiu būdu stengiasi kompensuoti savo seksualinį nepasitenkinimą.

Nagų rekordai

Kramtomi, dildomi ar kerpami rankų nagai auga net keturis kartus greičiau negu kojų. Taip yra todėl, kad nagų augimo greitis priklauso ir nuo piršto ilgio. Mokslininkai pastebėjo, jog kai viršutinė nago dalis auga greičiau nei apatinė, nagas linkęs riestis. Tiesūs ar riesti, nagai nepriklausomai nuo mūsų norų auga visa gyvenimą.

Lėtai, vos 1 mm per 10 dienų (0,1 mm per parą ) vidutiniškai paaugę nagai nuo šaknų iki galiukų visiškai atsinaujina per maždaug 130-160 dienų. Ir visą šį laiką juos reikia prižiūrėti… Primityviausia nagų priežiūros priemonė – kirpimas. Įsivaizduojate save su mėnesį, metus ar dar ilgiau nekirptais nagais? Tikriausiai sunkiai, tačiau pasaulyje yra žmonių, kuriems tai ne tik normalu, gražu, bet ir pelninga.

Indijoje gyvenantis Shridhar Chillal, sužinojęs, jog kinietis šventikas užsiaugino ilgiausius nagus pasaulyje, nusprendė rekordininką pralenkti. Fotografu dirbęs vyras pradėjo auginti kairės rankos pirštų nagus ir nuo 1952 metu jų nesikirpo. Augantys nagai ėmė negailestingai keisti žmogaus gyvenimą. Vyras turėjo mesti fotografo darbą ir tapti nuosavus nagus prižiūrinčiu pensininku. Kairė ranka, apsunkusi nuo nagų svorio, tapo nelanksti, sunyko kai kurie nervai ir žmogus kaire ausimi apkurto. Bijodamas kaip nors pažeisti būsimą rekordą, indas nagams paaukojo daugybę metų ramaus miego. 2004 metų vasario 4 dieną įgaliotieji atstovai išmatavo rekordinių nagų ilgį. Rezultatas- 7,05 metrų ilgio nagai, kurių atitinkami ilgiai: 1,58, 1,31, 1,38, 1,40, 1,38 m nuo nykščio iki mažojo pirštelio. Nėra duomenų, ar indui pavyko pralenkti kiniečių šventiką, tačiau nagų nualintas vyras nusprendė sugrįžti į normalų gyvenimą.  Buvęs fotografas nusikirpo nagus ir tikisi juos parduoti už apvalią 200 000 dolerių sumą.

Amerikietė Lee Redmond abiejų rankų nagų nesikerpa nuo 1979 ųjų. Moteris 2008 metų vasario 23 dieną pateko į Guinness rekordų knygą savo net 8 metrų ir 65 centimetrų ilgio nagais. Ilgiausias amerikietės nagas- dešinės rankos nykštys siekia net 89 cm..

Indo išgyventų sunkumų moteris teigia nepatirianti. Videokameromis įamžinta amerikietės kasdienybė patvirtina, jog su kabančiais nagais moteris nesunkiai įveikia namų ruošos ir asmeninės higienos rūpesčius… Šios moters nagų rekordą sustabdė likimas. Patekusi į Ginness rekordų knygą, įsiamžinusi nuotraukose kartu su kitu ilganagiu Melvin Boothe, taip pat amerikiečiu, moteris pateko į autoavariją ir buvo sužeista. Medikai patvirtino, jog rekordininkė visiškai pasveiks, tačiau garsieji nagai nukentėjo nepataisomai…

Melvin Boothe 2007 metų birželio 2 dieną pripažintas pasaulyje apsoliučiai ilgiausių abiejų rankų nagų savininku. Jo nagai siekia net 9,05 m ir toliau auga!

 

Nagų priežiūros pradininkai- vyrai

Pirmieji prie manikiūro “nagus prikišo” egiptiečiai. Yra žinoma, jog Egipto faraonas Narmer dar 3500 m. pr. Kr. puikavosi chna dažytais delnais ir nagais. Spalvos buvo išgaunamos ne tik iš augalų, bet ir iš tam tikros rūšies vabalų išskiriamo sekreto. Sutvarkyti ir nuspalvinti nagai atspindėjo aukštą asmens visuomeninę padėtį. To meto kilmingieji itin mėgo aukso ir sidabro, raudoną ir juodą spalvas.

Europoje manikiūro pradininku laikomas prancūzų karalius Luigi Filippo. Valdovas itin didelį dėmesį skyrė savo nagų priežiūrai: turėjo specialų nagais besirūpinantį tarną; aksomu, oda ir brangakmeniais puoštas manikiūro įrankių dėžutes, pilnas iš dramblio kaulo, aukso ir sidabro pagamintų nagų priežiūros įrankių.

Rūmų damos sekė karaliaus pavyzdžiu, bet tokios prabangos sau leisti negalėjo. To laikotarpio moterys labai vertino poliravimo pudrą ir pagalvėles, kuriomis pasinaudojus nagai imdavo švytėti tarsi perlai. Pudra saugojo nagus ir nuo drėgmės.

17 amžiaus rašytiniuose šaltiniuose rasta duomenų, jog Rytų kraštų moterys nago pagrindą įtrindavo įvairiomis dažančiomis spalvomis. Rezultatas- augantys nagai natūraliai nusidažydavo įtrinta spalva.

1916 metais nagus imta dengti permatomu skiestos dervos laku, kurį vėliau pakeitė skaidrus rožinis nagų lakas. Perversmas nagų istorijoje įvyko 1932 metais, kai amerikiečių firma Charles Revson, vėliau pavadinta Revlon, išrado specialius pigmentus, suteikusius nagų lakui spalvų įvairovę.

1950 metais atsiradus dirbtiniams nagams, jie tapo tikru mados akcentu. Dailiai nulakuoti tikri ar dirbtiniai nagai atspinti mūsų nuotaiką, dera prie rūbų, vakarėlio temos ir t.t. Nagus dekoruojančios dailininkės gali juos ne tik pagrąžinti įvairiausiais motyvais, papuošti Swarovski kristalėliais, lipdukais, bet ir nupiešti mažus portretus, sukurti koliažus iš mezginių, trimačių skulptūrėlių. Tai- “Nail art”-  ištobulėjusi nagų priežiūros dalis.

Dekoruoti nagai kelia smalsumą, susižavėjimą, nuostabą. Dėmesį kartais patraukia ne patys nagai, bet jų ilgis. Ypač jei savo ilgiu itin išsiskiria vienintelis mažojo pirštelio nagas. Šis paprotys iki mūsų dienų atėjo taip pat iš viduramžių. Kilmingieji, turtingieji ilgu mažojo piršto nagu aplinkiniams norėdavo parodyti, jog priklauso aukštesniam visuomenės sluoksniui. Jiems nereikia sunkiai dirbti, vargti, todėl gali sau leisti prabangą nevarginti rankų. Tokios padėties ženklas – ilgas mažojo pirštelio nagas. Paprotį mielai perėmė Italijos mafijozai, norėdami pabrėžti savo išskirtinumą, o dabar tai ir  kokainą vartojančių skiriamasis bruožas. Ilgas mažojo piršto nagas naudojamas skirstant baltuosius miltelius…

Į ką “linkę” nagai?

Visą gyvenimą augantys nagai kurį laiką nesustoja net žmogui mirus. Tokia jų savybė daugeliui kelia susidomėjimą įkvėpdama tiek “juodosios”, tiek “baltosios” magijos atstovus.

Magai nuo seno naudojo žmogaus nagus įvairiems kerams atlikti, todėl prietaringi žmonės juos siūlo atsakingai saugoti net nukirptus. Nukirptų nagų negalima niekam dovanoti ar išmesti kur papuola. Patekę į bloga linkinčiųjų rankas ar į šiukšlyną tarp pūvančių daiktų, nagai gali persisunkti neigiama energija ir ją per atstumą perteikti buvusiam šeimininkui. Norint nutraukti nagus su žmogumi jungiantį ryšį, nukirptus nagus geriausiai mesti į tekantį vandenį ar sudeginti. Abi šios stichijos pasižymi blogį naikinančia ir valančia energija.

Persijoje paplitęs Zarathutra tikėjimas, jog nukirptus nagus geriausia užkasti kuo toliau nuo namų tokiu būdu atsikrantant visų galimų nelaimių. Tinkamiausia juos “palaidoti” po sveiku ir galingu medžiu. Sveika augalo energija per atstumą teigiamai veiks ir buvusį nagų šeimininką.

Italijoje veikiančios mafijos grupuotės ‘Ndrangetos narių gretose nagų kirpimas turi net simbolinę reikšmę.Tradicija reikalauja, jog klanui priklausančioje šeimoje gimus kūdikiui, mafijos galva pirmasis nukerpa naujagimiui nagus taip paženklindamas būsimąjį gaujos narį. Nuo to momento naujagimis vadinamas “plunksnele”…

Tailande ir Indijoje nagams suteikiama itin didelė teigiama reikšmė. Dekoruoti delnai, nagai- svarbiausias tradicinių šokių elementas.

Kamasutroje, šventoje išminčiaus Vatsyayana dar prieš 1500 metų sukurtoje knygoje, teigiama, jog mylimojo ant nugaros paliktos nagų žymės stiprina seksualinį pajėgumą, suteikia žavesio ir patrauklumo. Indai, sekdami šventos knygos nurodymais, stengiasi “pasipuošti” tokias ženklais pirmojo meilės susitikimo metu ar prieš svarbią kelionę, dalykinį susitikimą. Beje, nagų įbrėžimai mylimojo kūne turi net savo piešinius: nuo paprasto įbrėžimo iki visų penkių rankos nagų paliktos žymės, vadinamos povo uodega.

Gramžytis, dekoruoti, kirpti ar auginti nagus- kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Tačiau gražiausi vis tiek bus tik sveiki ir prižiūrėti nagai…

Medžiaga spausdinta žurnale “IEVA”. Teisės saugomos.

ilganagiai
naguciai-3
nail-art-3
nail-art-5
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail