Interjeras

Pagiriamasis žodis radiatoriui

Artėjantis šildymo sezonas- puiki proga įvertinti namuose esančių radiatorių būklę. Šilti namai yra ne tik jaukus prieglobstis žvarbų rudenį ir žiemą, bet ir veiksnus būdas išlikti sveikiems. Įrodyta, kad mūsų savijauta labai priklauso ne tik nuo to, kokia yra aplinkos temperatūra, bet ir nuo to, kaip ir kokiu būdu apšildomos visos gyvenamosios patalpos. Pagiriamąjį žodį šiuo atveju reikia tarti radiatoriui.

Caro užgaida

Franz Karlovic Sangalli 1855 metais tenkindamas rusų caro užgaidas, sukūrė pirmąjį ketaus radiatorių. Kūrinys tapo tikru perversmu namų šildymo istorijoje ne tik didžiojoje Rusijoje, bet ir visame pasaulyje. Atsidėkodami išradėjui, būtent rusai 2005 ais Samaros mieste pastatė pirmąjį radiatoriui skirtą paminklą. Iš bronzos nulietas senovinis radiatorius pagražintas  virš jo ant palangės jaukiai besišildančiu katinu.

Turėjo praeiti  daugiau nei 150 metų, kol radiatorių pasaulis pasikeitė neatpažįstamai. Laikai, kai žali ar rudi sunkiasvoriai ketaus radiatoriai pertraukų metu šildydavo sušalusias mokinių ir studentų rankas, grimzta į praeitį. Namuose po langais karaliavusius senuosius radiatorius, ant kurių mamos džiaudavo sušlapusius nuo sniego rūbus taip pat vis dažniau keičia naujos kartos šildytuvai.

Nuolat didėjančios šildymo išlaidos skatina būstų šeimininkus ieškoti ne tik patikimos ir kokybiškos šildymo sistemos, užtikrinančios minimalias išlaidas, bet  ir komfortiško bei estetiško gyvenimo. Pritaikius modernią gamybos technologiją,  šiandieniniai radiatoriai virto ne tik šildymo, bet ir išskirtinio dizaino elementu. Nedidelė vandens talpa, harmoningas konvekcijos ir spinduliavimo būdu atiduodamas šilumos srautas ir modernus dizainas leidžia į radiatorių pažvelgti kaip į tikrą meno kūrinį. O kokį radiatorių pasirinkti, kad nebūtų išbalansuotas bendras daugiabučio hidraulinis balansas ar pasirinkta šildymo priemonė idealiai atitiktų asmeninius būsto šeimininko pageidavimus, padės šildymo sistemos specialistai bei daugybė radiatorius kuriančių įmonių.

Šilumos evoliucija

Pirmieji pasaulį užkariavę radiatoriai buvo iš ketaus. Daug sverianti, lėtai įšylanti, tačiau gerai ir ilgai šilumą laikanti ketaus medžiaga šaltuoju metų laiku itin patikimai šildo būstą. Dar ir dabar ketus- viena patvariausių medžiagų, garantuojanti šio tipo radiatoriams neribotą eksplotacijos laiką. Neigiama tokių radiatorių savybė- vienoda įprastinė forma ir polinkis oksiduotis. Neretai sujungimų vietose į paviršių išlenda ir nemalonios rūdžių dėmės. Dažnas itin grožį vertinantis būsto šeimininkas įprastinius ketaus radiatorius slepia po palangėmis, už rašomųjų stalų, sofų, užuolaidų. Laimi estetika, tačiau nusižengiama pirminiam radiatoriaus panaudojimui- skleisti šilumą. Jeigu nėra galimybės senųjų ketaus radiatorių pasikeisti naujais ir tobulesniais, rūdžių problemos nesunku išvengti perdažius radiatorius specialiais dažais. Parinkus tinkamą spalvą senajam ketaus radiatoriui, nesunku paversti jį netikėtu viso kambario akcentu.

Radiatorių rinkoje vis stipresnes pozicijas užima ir plokštiniai (iš plieno), sekcijiniai (iš ketaus arba aliuminio), aliuminiai bei kombinuoti (iš aliuminio ir plieno) radiatoriai. Plienas ir aliuminis- medžiagos, kurios ne tik puikiai skleidžia šilumą, bet ir itin lengvai pasiduoda grožiu besirūpinančių dizainerių projektams. Daugybė formų ir spalvų leidžia naujos kartos radiatoriams skleisti stilingą šilumą, kurią kiekvienas savo namuose gali prisitaikyti pagal asmeninius pageidavimus ir galimybes.

Stilingos šilumos lyderiai

Naujausios tendencijos leidžia suprasti, jog visa namų erdvė turi maksimaliai atitikti šeimininko poreikius, todėl ir šildymo elementai- ne išimtis. Radiatoriai turi ne tik atspindėti asmeninį žmogaus charakterį, suteikti komforto, bet  ir įnešti į namus jaukios šilumos bei grožio. Tokia užduotis- tikras iššūkis daugelio šalių dizaineriams, kurie kasmet pasauliui pristato labai  netikėtus, bet neabejotinai  originalius sprendimus.

Pirmenybę grožiui  teikiančių  italų namuose radiatorius vis dažniau vertinamas ne vien dėl šilumos, bet kaip išskirtinio dizaino detalė. Brem, Global radiatori, Deltacalor– tik keletas šilumos estetika namuose besirūpinančių įmonių. Nuolatiniai ieškojimai yra ir radiatorių sektoriaus lyderių Cordivari Design ir Tubes vizitinė kortelė.

Tubes– Italijos radiatorių gamybos lyderė, sėkmingai dirbanti jau  daugiau nei trisdešimt metų. Įmonėje gausi dizainerių grupė glaudžiai bendradarbiauja su naujausias technologijas pritaikančiais specialistais. Tokio bendradarbiavimo rezultatas- visiškai naujas požiūris į radiatorių. Tubes pasiekė, kad radiatorius nuo naudingo, tačiau neutralios išvaizdos šilumą skleidžiančio elemento virstų architektūrine namų jaukumą kuriančia dizaino detale. Atitrūkę nuo įprastos vietos po langais, šios įmonės radiatoriai keliauja per visas gyvenamasias patalpas atskirdami vieną sieną nuo kitos, virsdami elegantiškomis kolonomis ar žvilgsnį prikaustančiomis įvairių formų skulptūromis, skleidžiančiomis šilumą. Skirtingos radiatoriu linijos(Elements, Basics ir Extras) išsiskiria itin aukšta dizaino, medžiagų ir atlikimo kokybe bei puikiu funkcionalumu. Originalaus dizaino objektai pasižymi  ir aukštu išspinduliuojamos šilumos lygiu, siaurais vamzdžiais, plačia dydžių, formų ir spalvų įvairove.

Naujausias įmonės kūrinys- Ludovica ir Roberto Palomba sukurtas radiatorius Soho. Šis virtuoziškas jaunųjų menininkų sumanymas skirtas apšildyti loftus ar kitas dideles erdves. Modelis išsiskiria ypač dideliu ekonomiškumu, nes leidžia sutaupyti net 75% daugiau energijos nei kiti vamzdiniai radiatoriai.  Montuojamas horizontaliai ir vertikaliai Soho sukurtas iš perdirbto aliuminio tokiu būdu atiduodamas duoklę ir ekologijai.

Cordivari Design– šiuo metu Italijoje populiariausia radiatorius gamintanti įmonė. Pasak joje dirbančių specialistų, įvairiausių dydžių, formų ir spalvų radiatoriai turi kelti tik pozityvius jausmus: stebinti, sudominti,  užhipnotizuoti, bet svarbiausia- visiškai atspindėti asmeninį žmogaus charakterį. Cordivari Design kuriami radiatoriai- tikri meno kūriniai, lygiomis teisėmis įsiliejantys į namų aplinką kaip ir kitos jaukumą kuriančios detalės. Net penkios skirtingos šios  įmonės produktų linijos (Inox, Extraslim, Free Standing, Picture ir Neo Design) skirtos patenkinti  net ir pačių išrankiausių klientų poreikius. Užburianti simetrija neįprastai įkūnyta šiuolaikiškame šildymo dizaine. Nerūdijančio plieno radiatoriai primena vėjyje siūbuojančias lianas,  krintančius  lietaus lašus. Blizgūs metaliniai radiatorių  paviršiai transformuojasi į žmogaus delną, stilizuotas sagas ar tiesiog užburia spalvota fantazija.

Interjero pasaulį 2012 metais maloniai nustebino ir naujausias  Cordivari Design įmonėje dirbančio prancūzų dizainerio  Jean Marie Massaud  kūrinys- Blow radiatorius. Į “Red Dot Design Awards” konkursą susirinkusi trisdešimties ekspertų iš viso pasaulio grupė  nusprendė, kad tai geriausias metų modelis iš visų 4500 pristatytųjų.

Išskirtinio bei originalaus dizaino objektas apgalvotos iki paskutinės detalės. Modelis unikalus ne tik savo išvaizda, bet ir funkcionalumu. Nerūdijančio plieno Blow radiatoriaus  paviršiuje  sukurtas išsiliejusių bangų žaismas prikausto dėmesį ir užhipnotizuoja. Puikiai suderinta naujausia technologija leidžia sumontuoti itin efektyviai veikiantį radiatorių tiek vertikaliai, tiek horizontaliai bet kurioje patalpos vietoje. Blow radiatorius ne tik šildo. Tai- rafinuotos elegancijos dvelksmas, užpildantis namų interjerą elegantišku originalumu.

Radiatorius visame pasaulyje kuriančios įmonės nepavargdamos rungtyniauja tarpusavyje siūlydamos pirkėjui vis aukštesnę technologiją, platesnį pasirinkimą ir įvairesnį dizainą.  Tinkamai įvertinus šildymo sistemos efektyvumą, belieka atkreipti dėmesį, ar šiltą jaukumą namuose skleidžiantys radiatoriai atitinka dar ir estetinę namų dvasią.

Medžiaga spausdinta žurnale “SUPER NAMAI”. Visos teisės saugomos.