Smalsu

Paskutiniai žodžiai

Legendinis sudie

Vieniems gyvenimas asocijuojasi su ašarų pakalne, kitiems- rojumi Žemėje. Kad ir kaip filosofiškai nusiteikęs būtų žmogus, iškeliauti į Nebūtį nėra lengva niekam. Tokią tiesą tik patvirtina paskutiniai išeinančiųjų žodžiai, palikti atsisveikinimo laiškuose, sušnabždėti artimiesiems į ausį ar išrėkti miniai žmonių. Įsimintinos frazės tarsi virsta kūnu ir toliau sėkmingai gyvena net ir po savo šeimininkų mirties.

Albertas Einšteinas– Vokietijos ir Jungtinių Valstijų fizikas 1955 m. balandžio 18 d. sušnabždėjo: “Mano darbai pasibaigia čia”.

Ana Bolein– Anglijos karalienė, antroji karaliaus Henriko VIII žmona  1536 m. gegužės 19 d. raminosi: ”Girdėjau, kad budelis- geras. O ir mano kaklas plonas”.

Ayrtonas Sena – buvęs Brazilijos automobilių lenktynininkas 1994 m. gegužės 1 d. garažuose laukiančius technikus nuramino: ”Automobilis veikia be priekaištų”. O po keleto sekundžių  dėl netikėto gedimo rėžėsi į sieną Imolos lenktynių trasoje.

Čarlzas Robertas Darvinas– anglų gamtininkas ir keliautojas, evoliucijos teorijos tėvas 1882 m. balandžio 19 d. kaip ir dera iškiliam mokslininkui, tikino: “Visiškai nebijau mirties”.

Če Gevara– Kubos partizanų lyderis 1967 m. spalio 9 d. prieš pat egzekuciją suriko: ” Šauk, baily! Juk tu tuoj nužudysi žmogų!”

Džiakomas Džirolamas Kazanova– italų nuotykių ieškotojas, avantiūristas, rašytojas 1798 m. birželio 4 d. tikėjo, jog  gyvenimą nugyveno dorai. Jo paskutiniai žodžiai buvo: ” Gyvenau kaip filosofas. Mirštu kaip krikščionis”.

Federikas Felinis– italų kino režisierius 1993 m. spalio 31 d. į šalia buvusio draugo klausimą, ką jis ketinantis daryti atsidūręs Anapus, garsus menininkas  pasvajojo: ”Man patiktų dar kartą įsimylėti!”

Francis Albertas „Frenkas“ Sinatra– amerikiečių dainininkas ir aktorius, garsėjęs auksiniu balsu, paslaptingomis draugystėmis ir nesuskaičiuojamais meilės nuotykiais prie lovos palinkusiems savo vaikams 1998 m. gegužės 14 d. apgailestavo: ”Pralaimiu…”

Frida Kalo– viena garsiausių Meksikos dailininkių  1954 m. liepos 13 d. viltingai teištarė: “Tikiuosi, kad išeisiu džiaugsmingai ir labai norėčiau niekada daugiau nebegrįžti”.

Kleopatra– paskutinė Senovės Egipto faraonė  30 prieš Kr. rugpjūčio 12 d. nutarė iš gyvenimo pasitraukti pati. Gražuolė pasiraitojo rankovę ir rankoje laikomai gyvatei liepė :” Štai čia!”

Koko Šanel– prancūzų dizainerė ir „Chanel“ mados namų įkūrėja 1971 m. sausio 10 d. šalia stovinčiai tarnaitei ištarė: “Matai, kaip mirštama”.

Kurtas Donaldas Cobainas– grupės “Nirvana” vokalistas savo paskutinius  žodžius paliko atsisveikinimo laiške, skirtame nematomam vaikystės laikų draugui “Boddah”. 1994 m. balandžio 5 d Cobainas tikino, jog: ”Geriau staigiai sudegti, nei ilgai smilkti”.

Marija Antuanetė– Prancūzijos karalienė 1793 m. spalio 16 d. lipdama ant giljotinos pakylos užmynė budeliui koją. Paskutiniai moters žodžiai buvo: “Atsiprašau, pone. Užmyniau netyčia”.

Mata Hari–  Nyderlandų šokėja ir garsioji  I pasaulinio karo metų  šnipė 1917 m. spalio 15 d. į ją nusitaikiusiems dvylikai kareivių ištarė :” Pirmą kartą už save gaunu dvylika šovinių”.

Merilin Monro – viena iš įžymiausių XX amžiaus kino žvaigždžių, sekso simbolis ir pop kultūros ikona 1962 m. rugpjūčio 5 d. savo atsisveikinimo laišką,  skirtą aktoriui Peter Lawford pabaigė žodžiais:” Perduok linkėjimus Pat, Jack ir sau pačiam, nes esi geras žmogus”.

Muammar al-Gaddafi– Libijos vadovas 2011 m. spalio 20 d. maldavo: ”Nešaukite!”

Osama bin Ladenas – teroristinės organizacijos „al-Qaeda“ įkūrėjas 2011 m. gegužės 2 d. slėpdamasis bunkeryje sušnibždėjo: ”Nedekite šviesos!” Tai buvo paskutiniai jo žodžiai, po kurių amerikeičių karinės pajėgos ant slėptuvės Pakistane numetė bombą.

Pablas Pikasas – ispanų tapytojas, kubizmo kūrėjas 1973 m. balandžio 8 d. paragino: ”Išgerkite į mano sveikatą”.

Robertas „Bobas“ Marley geriausiai žinomas kaip regio muzikos propaguotojas, aktyvus kovotojas už taiką ir tiesą prieš iškeliaudamas Anapus 1981 m.  gegužės 11 d. dar rado jėgų pamokyti sūnų:” Už pinigus gyvybės nenusipirksi”.

Popiežius Jonas Paulius II 2005 m. balandžio 2 d. kaip ir dera tvirto tikėjimo asmeniui ištarė:” O dabar leiskite man sugrįžti į Tėvo namus”. Vilties kupina kelionė ir šventas įsitikinimas, jog kiekviena pabaiga yra tik kažko naujo pradžia.

Salvadoras Dali– ispanų menininkas, vienas iš žymiausių siurrealizmo atstovų 1989 m. sausio 23 d. tvirtino: “Netikiu savo mirtimi”.

Velso Princesė  Diana patekusi į tragiškai pasibaigusią avariją 1997 m. rugpjūčio 31 d. negalėjo patikėti: ”Dieve mano, kas nutiko?” O tada atsidususi paprašė: ”Palikite mane ramybėje”.

Vincentas van Gogas – olandų tapytojas ir grafikas 1890 m. liepos 29 d.savo atsisveikinimo laišką pabaigė žodžiais: ” Ir liūdesys truks amžinai”.

Zigmundas Froidas– austrų psichiatras, psichologas, psichoanalizės pradininkas 1939 m. rugsėjo 23 d. išeidamas Anapus piktinosi: ”Tai absurdas! Tai absurdas”! Ką jis norėjo tuo pasakyti, atspėti sunku. Filosofiškai nusiteikę patikintų, jog visas mūsų gyvenimas dažnai primena Absurdo teatrą. Galbūt todėl paskutiniai Z. Froido žodžiai nuskambėjo tarsi paslaptingas sudie mokslininko, visiems laikams paliekančio gyvenimo sceną.

Medžiaga spausdinta žurnale “JI”. Teisės saugomos.