Rojaus vaisius… apelsinas!
Mentone- nedidelis Žydrosios pakrantės miestelis, vasario mėnesį virsta rojumi žemėje. Ir tai nėra tik žodžių žaismas. Svaiginantį kvapą skleidžiančios ryškiai geltonos mimozos, švelnus jūros vėjas ir maloniai šilta saulė tobulai įrėmina unikalią ir stulbinančio grožio šventę, skirtą nuodėmės vaisiui apelsinui.
Edeno sodas
Prancūzai tiki, jog jog Adomas ir Ieva rojuje susigundė visai ne obuoliu, bet apelsinu. Vietinė legenda pasakoja, jog bijodami Dievo bausmės pirmieji žmonės turėjo skubiai palikti rojų. Laimei, Ieva jau buvo nusižiūrėjusi mažą žemės lopinėlį, gausiai šildomą kaitrios saulės, skalaujamą smaragdinės jūros ir turtingą derlinga žeme. Bėgdami iš rojaus nusidėjėliai išsinešė ir nusiskintąjį vaisių, kurį Adomas patarė Ievai paslėpti žemėje. Pasirinktos vietos žemė tam puikiai tiko ir nuo to laiko Mentone miestas didžiuojasi savo nepaprasto grožio, įvairumo ir vešlumo sodais. Įspūdį dar labiau sustiprina tiesiog gatvėse augantys apelsinų ir citrinų medžiai, gausiai aplipę geltonais ir oranžiniais vaisiais.
Mintis pasinaudoti rojaus vaisiaus legenda ir suteikti žiemai spalvų bei gyvybės kilo Mentone viešbučių savininkams. Gundymas pavyko ir miestas jau daugiau nei 80 žiemų virsta tikru rojaus sodu, kuriame visas dėmesys kaip ir dera vėl priklauso nuodėmės vaisiui.
Vaisinių stebuklų gimimas
Renginys savo svarbumu nusileidžia tik Formulės 1 varžyboms ir kasmet sutraukia net kelis šimtus tūkstančių žmonių. Tiesa, norint patekti į rojų tenka nusipirkti bilietą, tačiau vaizdas už pasaką slepiančių “Biovès” sodo vartų pralenkia visus lūkesčius. Patys vartai taip pat primena Edeną: didžiulis apelsinais ir citrinomis nusėtas paviršius supažindina su renginio tema ir patikimai saugo sodo viduje iškilusias vaisines paslaptis. Beje, kiekvienais metais šventei sugalvojamas vis kitas pavadinimas. Ir nors šių metų tema vis dar paslaptyje, renginiui ruošiamasi ilgai ir iš anksto. Sodininkai rūpinasi būsimu derliumi, architektai ir nagingi meistrai braižo, o vėliau ir montuoja didžiules metalines konstrukcijas. Jų darbas praėjusiais metais leido mintimis nusileisti 20 000 mylių po vandeniu, apskristi žemę per 80 dienų, nauju žvilgsniu įvertinti Alisą stebuklų šalyje ar pakeliauti po Indiją… Visi sodo pastatai, gyvūnai, laivai ar oro balionai- natūralaus dydžio skulptūros, sukonstruotos tik iš apelsinų ir citrinų! Tokiam grožiui sukurti kasmet surenkamas net 145 tonų citrusinių vaisių derlius. Vėliau visus vaisius prie metalinių konstrukcijų rankomis elastine gumele pririša kantrios sodo darbuotojų rankos.Kruopštaus darbo rezultatas- ne tik ilgai išsilaikančios skulptūros, bet ir nepažeisti vaisiai.
Stebina apelsinų upe plaukiantis citrinų laivas, oranžinėje pievoje besiganatis ryškiai geltonas natūralaus dydžio vaisinis dramblys ar milžiniška indų dievybės statula. Taip ir norisi užsukti į kvapą gniaužiančio grožio vaisinius rūmus, pasigrožėti raminančiai čiurlenančiais upeliais ir įtraukti į plaučius pavasariu kvepiančio oro. Ramybė- tik “Biovès” sodo lankytojų privilegija. Naktį šis sodas lankytojus pribloškia įspūdingu muzikos ir šviesų spektakliu, vaisinėms figūroms suteikiančiu nežemišką aurą.
Ir kūnui, ir sielai
Menas privalo būti prieinamas visiems, todėl vaisių šventėje pasirūpinta ir šėlsmą mėgstančiais atvykėliais. Kadangi vasaris Mentone mieste dar ir karnavalo metas, dalis apelsininių ir citrininių skulptūrų pritvirtinamos prie specialių vežimų ir išdidžiai linguodamos keliauja gatvėmis. Skamba kurtinanti muzika, aidi būgnai, o žmonės garsiais plojimais ir konfeti lietumi palydi ypač patikusius vaisinius kūrinius. Svarbu ir tai, jog šventėje gali atsipalaiduoti ir tiesiog mėgautis tiek dideli, tiek maži. Visi vaisiai bei skulptūros skirti tik kelti nuostabą ir grožėtis.
Mentone nuo seno žinoma ir kaip citrusinių vaisių sostinė. Ištisus metus čia veikiančiose parduotuvėse galima pasmaguriauti įvairiausiomis uogienėmis ar paragauti “Limoncello” ir “Arancino”. Tai gana stiprūs alkoholiniai citrinų ir apelsinų skonio gėrimai, šventės proga žaismingai supilstyti į labai netikėtos formos butelius. Krištolinėje kurpaitėje ar stilizuotoje gitaroje teliūskuojantis skystis turi ne tik vitaminų, bet ir virškinimą gerinančių savybių.
Šventės proga prekystaliai su apelsinų ir citrinų uogienėmis išsibarsto po visą miestą. Raginimo paragauti dukart kartoti nereikia, o kol burnoje tirpsta dangiško skonio vaisiaus gabalėlis, pavyksta sužinoti, jog visi skulptūroms panaudoti vaisiai po šventės iškeliaus į vienuolynus. Ten vienuolės juos pavers uogiene, kuri pradžiugins vaikų ir senelių namų gyventojus. Grožio ir gerumo šventė tęsis toliau.
Medžiaga spausdinta žurnale “Virtuvė. Nuo Iki”. Teisės saugomos.