Skanaus!

Skrandis sustojo… ka daryti?

Skrandis sustojo… ka daryti?

Žiemos šventės-  tikras kulinarinių išbandymų metas. Tačiau verta prisiminti, jog mūsų skrandis nėra dovanų maišelis, į kurį galima sudėti visą šventinio stalo turinį. Neištvėręs valgymo maratono jis ima ir sustreikuoja. Jeigu taip nutinka, nors trumpam vertėtų atsisakyti kai kurių maisto produktų. Taigi, ko reikėtų vengti?

Citrusiniai vaisiai

Medikai pabrėžia, jog kenkia ne tik citrusiniai vaisiai, bet ir jų sultys. Šviežios apelsinų, greipfrutų, mandarinų sultys ir citrinos gali labai padidinti ir taip išsiderinusį skrandžio rūgštingumą. Maisto ekspertė Lori Lieberman pataria, jog pajutus skrandyje deginantį, graužiantį skausmą citrusinius vaisius kuriam laikui derėtų pakeisti obuolių tyrele ar bananais.

Brokoliai ir ju giminaičiai

Šios daržovės yra pilvą pučiančių maisto produktų sąraše. Taip yra todėl, kad nesuvirškinta jų ląsteliena iš skrandžio nukeliauja į virškinamąjį traktą ir ten gali sukelti sunkumo jausmą bei kitus nemalonius pojūčius. Jeigu pasibaigus šventėms organizmas vis dar jaučiasi perpildytas, brokolių ir kopūstų keletui dienų vertėtų atsisakyti.

Žalias( nevirtas) maistas

Didžiausias tokio maisto pavojus slypi padidėjusioje galimybėje apsinuodinti. Žalia mėsa, kiaušiniai, žuvis ar jūros gėrybės gali būti užteršti bakterijomis, virusais, parazitais, chemikalais ar net turėti nuodingų medžiagų. Norint to išvengti, patariama itin atidžiai rinktis maisto produktus ir prieš valgant juos nors šiek tiek apvirti.

Šviežio pieno produktai

Sniegą primenantys pieno produktai streikuojančiam skrandžiui gali visiškai nepatikti. Taip gali nutikti dėl juose esančios laktozės. Verta žinoti, jog dalis žmonių netoleruoja pieno, nes jų organizme trūksta laktozę skaidančio fermento. Šio fermento trūkumas gali būti įgimtas arba atsirasti po įvairių žarnyno susirgimų. O kai laktozė lieka nesuskaldyta, ji negali būti absorbuojama ir sukelia įvairius virškinimo trakto veiklos sutrikimus: raižo ir skauda pilvą, pučia vidurius. Jeigu šviežio pieno produktų atsisakyti sunku, maisto ekspertė Lori Lieberman pataria kurį laiką rinktis jogurtus ir kietą brandintą fermentinį sūrį, kuriame laktozės kiekis yra mažas.

Želatina- carragenina

Ši iš jūros dumblių gaunama medžiaga dažnai naudojama kaip konservantas sojos pieno, lieso jogurto, kai kurių padažų ar saldumynų sudėtyje.  Tačiau 2013 metais Cornucopia Institute atlikti tyrimai parodė, jog carragenina daugeliu atvejų gali sukelti stirprų virškinamojo trakto uždegimą. Maisto ekspertai šio produkto pataria ypač vengti ne tik švenčių metu, bet ir po jų.

Dirbtiniai saldikliai

Ant kai kurių maisto produktų esantis užrašas „Be cukraus“ ir po švenčių veikia magiškai. Tačiau cukrų pakeitę dirbtiniai saldikliai gali būti ne tik sustojusio skrandžio, bet ir skaudančio pilvo priežastimi. Tyrimais nustatyta, jog vietoj cukraus vartojami sacharinas, aspartamas ir sukralozė gali ne tik pažeisti skrandžio gleivinę, bet ir viso žarnyno bakterijas. Todėl metabolinės medicinos profesorius Naveedas Sattaras iš Glasgow universiteto pataria atsisakyti dirbtinių saldiklių, o gaiviuosius gėrimus “Be cukraus” kuriam laikui tiesiog pakeisti paprastu kambario temperatūros vandeniu.

Kava

Kava iš tiesų turi daugybę sveikatai naudingų  savybių, tačiau svarbiausias kavos poveikis- hedonistinis. Po švenčių norėdami pažadinti apsnūdusį skrandį puodeliu kavos, galime jam skaudžiai pakenkti. Amerikiečių mokslininkė Katie Cavuto primena, jog kava- tai ne tik skrandį stimuliuojanti druskos rūgštis(acido cloridrico), bet ir stiprus diuretikas. Padauginus kavos rizikuojame dar labiau nualinti organizmą ir sukelti pykinimą ar net viduriavimą. Todėl kavos mylėtojai turėtų apsiriboti vos vienu puodeliu per dieną ir jokiu būdu negerti kavos prieš tai ko nors neužkandę.

Kramtomoji guma be cukraus

Iš reklamų puikiai pažįstami žodžiai manitolis, sorbitolis, ksilitolis – trijulė, kurios maisto ekspertė Lori Lieberman pataria vengti iš tolo. Šios medžiagos  sukelia bereikalingą skrandžio dirginimą, kuris laikui bėgant gali net virsti skrandžio opa. Beje, kramtomoji guma taip pat yra vienas labiausiai pilvą pučiančių produktų, nes kramtydami prisiryjame oro, kuris užstringa pilve ir plonojoje žarnoje sukeldamas nemalonius jausmus.

Pasibaigusios žiemos šventės- puikus laikas įsiklausyti į savo organizmą. Nereikėtų tuoj pat griebtis alinančių dietų. Mitybos ekspertai pataria tiesiog kuriam laikui atsisakyti pavojingų maisto produktų ir ramiai sugrįžti į kasdienybę. Jūsų skrandis liks jums dėkingas;)

Medžiaga spausdinta žurnale “Virtuvė. Nuo Iki”. Teisės saugomos. Kopijuoti draudžiama.