Žmonės

Šuniška karalienės Elžbietos II palyda

Šuniška karalienės Elžbietos II palyda

Minios gerbėjų jau daugybę metų susižavėję stebi Anglijos karalienę Elžbietą II. Ištverminga valdovė užburia ramybe ir gera nuotaika. Tokios savijautos paslaptis- Buckingham rūmuose šeimininkės kantriai laukiantis gausus keturkojų pulkas. Tai vadinamoji  Queen’s dogs palyda- amsintis ir uodegomis vizginantis būrys, neatsiejama  valdovės įvaizdžio dalis.

Elžbieta Aleksandra Marija gimė 1926 metais ir buvo pirmasis Jorko hercogo ir hercogienės vaikas. Jos tėvas karaliumi Jurgiu VI tapo tuomet, kai vyresnysis brolis skandalingai atsisakė sosto. Karaliene tapusiai 27 metei teko daug įvairių išbandymų ir sunkus valdovės krūvis, kurį nešti  moteriai padėjo ir ištikimas augintinių: valų korgių ir dorgių būrys. Intrigos, skandalai, suokalbiai ir tagedijos, lydėjusios karališkuosius rūmus daugybę metų, neabejotinai prisidėjo prie valdovės meilės šunims- atsidavusiems ir ištikimiems karališkos palydos nariams. Ne kartą šunys pasirodė esantys vieninteliai, sugebantys ne tik apsaugoti, bet ir nuraminti, pakelti nuotaiką ar pripildyti karalienės širdį švelnumo.

Karališka veislė

 2013 metais Queen’s dogs palydą sudarė šeši nariai: trys valų korgiai  Monty, Willow ir Holly bei trys dorgiai Cider, Candy ir Vulcan( valų korgių ir bassotto mišinys). Korgiai- nedideli, snukučiu lapę primenantys balto, rudo ir juodo kailio trumpakojai kilę iš Didžiosios Britanijos. Manoma, kad keltai šiuos šunis augino jau prieš 3000 metų.  Anglijoje rasti X amžių siekiantys dokumentai, kuriuose pirmą kartą užsimenama apie šunis, vadinamus “curre” ir “cur dog”(liet. darbinis šuo).  Vėliau šis terminas sutrumpėjo iki korgio, o 1934 aisiais oficialiai patvirtintos dvi skirtingos korgių veislės:  valų kogis pembrukas ir valų korgis kardiganas.

Karalienės numylėtinių korgių kailis tankus ir puikiai prisitaikęs prie permainingų Anglijos orų, tačiau valdovę itin žavi puikus šių šunų charakteris. Tai protingi, ištikimi, paklusnūs ir nepaprastai šeimininkei atsidavę šunys. Vienintelė keistenybė- nuolat pabrukta korgių uodega ir balną primenančios žymės kailyje. Kodėl taip yra, mielai pasakoja Galles regiono piemenys…

Seniai seniai, kai žemėje karaliavo pasakos, fėjų karalienė po savo valdas keliaudavo patogiai įsitaisiusi ant korgių veislės šuns nugaros. Kiekvieną vakarą prie šuns namelio susirinkę nykštukai kruopščiai iššukuodavo įspūdingą šuns  uodegą, o visą kailį papuošdavo gėlių ir lapų girliandomis taip paruošdami korgį karališkiems pasijodinėjimams. Fėjų karalienės vežikas  visą naktį risnodavo  po miškus ir pievas išdidžiai mojuodamas gražia, ilga ir tankiais plaukais nuaugusia uodega. Kartą, po ilgos ganykloje praleistos dienos, korgis  jautėsi itin pavargęs ir prastai nusiteikęs. Išaušus nustatytai valandai, nykštukai labai nustebo neišvydę jų laukiančio šuns. Įėję į namelį jie rado korgį patogiai įsitaisiusį ir giliai miegantį. Visokiais būdais nykštukai bandė miegalį išversti iš lovos, tačiau viskas veltui. Užsimiegojęs šuo suurzgė esąs pavargęs ir pasiūlė ieškotis kito vežiko. Tai išgirdusi fėjų karalienė labai supyko ir ištarė magišką užkeikimą : tegu tavoji uodega prilimpa prie žemės! Atlips ji tik tada, kai pakeisi nuomonę ir vėl imsi paslaugiai man tarnauti…

Praleidęs pro ausis tokį grasinimą, korgis apsivertė ant kito šono ir vėl užmigo. Prabudęs ryte pirmiausiai pamėginio pavizginti  uodegą, tačiau nepajėgė jos net pajudinti! Nematoma jėga laikė tvirtai prispaudusi korgio puošmeną prie žemės.  Ilgai šuo į visas puses nesėkmingai tampė savo uodegą, kol ši netikėtai ėmė ir nutrūko! Gaila buvo korgiui savo pasididžiavimo, bet jei tai kaina, kurią turi sumokėti už tvirtą ir išdidų būdą- tebūnie! Nuo to laiko nuolat paspausta korgių uodega liudija apie sunkiai iškovotą laisvę.

Lemtingas susitikimas

Anglijos kaimuose žmonės  iki dabar vertina  įgimtą korgių talentą prižiūrėti gyvulius. Prie žemės prigludę šunys kartas nuo karto prišokę krimsteli praeinančioms karvėms blauzdas taip nukreipdami gyvulius norima linkme. Kas žino, gal būtent ši savybė ir patiko karalienei, nuo jaunų dienų turėjusiai nešti didžiulę atsakomybę už visos Anglijos žmonių likimus? Tiesa ta, kad korgių veislės šunys taip ir būtų likę tik šaunūs karvių sargai, jei vieną gražią dieną likimas jiems nebūtų lėmęs sutikti labai ypatingos mergaitės. 1933 siais Jorko hercogų  septynmetė dukra Elžbieta iš tėvo dovanų gavo mažytį korgių veislės šuniuką.  Augintinis mikliai užkariavo visos hercogų šeimos narių širdis. Aštuonioliktojo gimtadienio proga būsimoji karalienė gavo dar vieną korgių veislės šunį –  kalytę Susan. Įsimylėję keturkojai davė pradžią ilgai ir gausiai korgių šeimos dinastijai, ilgiems metams įsitvirtinusiai Buckingham rūmuose. Suskaičiuota, kad Anglijos karalienė Elžbieta II per visą gyvenimą džiaugėsi net 30 ies korgių draugija.

Karališkas šunų gyvenimas

Kaip ir priklauso, karališkų šunų gyvenimas smarkiai skiriasi nuo medinėje būdoje dienas leidžiančio lietuviško Sargio kasdienybės…

Karalienės ir jos šunų rytas prasideda 7 val. 30 min., kai į valdovės miegamąjį  įnešamas „rytinis padėklas“ su sidabriniu arbatinuku, vandens ąsotėliu, pienu ir sausainių lėkštute jos šunims. Saldumynų netrūksta ir popietinės arbatėlės metu, kai šeimininkė savo augintinius palepina sviestu apteptais sumuštinukais, paskanintais uogiene.

Kiekvieną dieną specialioje karališkos virtuvės skelbimų lentoje oficialiai iškabinamas tos dienos valgiaraštis, skirtas šunims. Valgiaraštis keičiamas kasdien, o visi keturkojai  griežtai laikosi karališkos dietos. Tuo asmeniškai rūpinasi jau daugiau nei 15 metų karališkai šeimai gaminantis virtuvės šefas Darren McGrady. Vyras patikino, kad ruošiant maistą šunims būtina laikytis griežto protokolo:  naudoti tik šviežius produktus. Dažniausiai patiekiama kruopščiai iškaulyta, supjaustyta gabalėliais ir išvirta  triušiena, vištiena ir jautiena, pagardinta  ryžių ir kopūsto garnyru. Atlikusį maistą griežtai draudžiama  sušaldyti ir patiekti dar kartą. Pernai metais, vasaros atostogų Balmoral pilyje metu, karalienę sukrėtė žinia, jog jos mylimiems keturkojams buvo patiektas vakarykštis maistas. Taip neatsakingai pasielgęs virtuvės šefas Mark Flanagan buvo skubiai pašalintas iš užimamų pareigų. Klaidą pastebėjo pati karalienė. Kalbama, jog turėdama laiko ji pati sidabriniu šaukšteliu dalina maistą savo numylėtiniams. Toks užsiėmimas karalienei suteikia didžiulį malonumą. Beje, tai vienas iš nedaugelio atvejų, kai valdovę galima matyti nusilenkusią.

Karalienės griežtumas- jokia paslaptis. Akmenine vadinama valdovė neatpažįstamai švelni tampa tik savo keturkojų draugijoje.  Jei tik leidžia protokolas, šunys karalienę lydi visur. Tuo pasirūpina specialus personalas, padedantis korgiams įlipti ir išlipti iš limuzino, malūnsparnio ar lėktuvo.

Karalienei keliaujant Queen’s  dogs palydai išskiriamas atskiras kambarys. O Buckingham rūmuose,  vasaros ir žiemos rezidencijose šunys turi nuosavus apartamentus, vadinamus Corgi Room.   Grindys tose patalpose išklotos specialia danga, kuria keturkojai  gali neslidinėdami bėgioti. Aštresni kampai apkalti minkšta medžiaga, o ant žemės netrūksta pagalvėlių ir minkštų gultų poilsiui.

Kai tik gali, valdovė pati asmeniškai rūpinasi savo keturkojų gerove: eina pasivaikščioti, maitina, meiliai kalbina ir glosto.  Įsiminusi Virginia Woolf  frazę, pasak kurios “…kad ir kaip mes mylėtume savo šunis, jie vis tiek mus mylės labiau”, Elžbieta II savo augintiniams leidžia viską. Sklinda kalbos, kad karališkas keturkojų pulkas ganėtinai išdykęs ir nedrausmingas. Beje, sudrausminti korgius gali tik pati karalienė. Kartą įsiaudrinusius šunis norėjęs nuraminti liokajus pagirdė juos viskiu. Tuo šio žmogaus darbas karališkoje šeimoje ir baigėsi.

Visi, tyčia ar netyčia pakenkę karalienės šunims, skaudžias pasekmes jaučia ilgam. Tai galėtų paliudyti ir princesė Anna, kurios bull terrier nepataisomai sugadino karališkas 2003 ųjų Kalėdas.  Sandringham žiemos rezidencijoje princesės šuo užpuolė ir žiauriai sukandžiojo vieną mylimiausių karalienės šunų Pharos. Korgis nuo patirtų traumų nugaišo, nusikaltęs bull terrier buvo užmigdytas amžiams, o princesė Anna kaltę dėl tragiško įvykio jaus visą gyvenimą…

Karališko pulko nuopelnai

Karalienės mitas neįsivaizduojamas be jos šunų. Nuotraukos, knygos, filmai retai kada neatkreipia dėmesio ir į karališkųjų rūmų šunis. Atsitinka ir taip, kad Queen’s dogs tampa net svarbiausiais visos kino juostos veikėjais. Filmas Walking the dogs pasakoja apie daug baimės karalienei sukėlusį 1982 ųjų rytą. Auštant, nestabilios psichikos trisdešimtmetis Michael Fagan įveikęs visas apsaugos sistemas nekliudomas įsiveržė į karalienės miegamąjį. Laimei, valdovę saugojo ištikimieji korgiai. Bebaimiai šunys neleido vyrui per daug priartėti prie šeimininkės, kol ši, sukaupusi visą karališką orumą, stengėsi bendrauti su įsibrovėliu. Valdovės baimė truko geras dešimt minučių, o kai pagaliau įsiveržęs specialiųjų tarnybų būrys išlydėjo įsibrovėlį laukan, priekyje išdidžiai vizgindami uodegas risnojo ir savo darbu patenkinti korgiai.

Filmuose įkūnyti Anglijos monarchę- didelė atsakomybė. Ne mažesnė atsakomybė tenka ir šunims, turintiems atstovauti karališkąjį keturkojų pulką. 2006 aisiais po specialios atrankos Stephen Frears filme “The Queen” pasirodę korgiai  London Film festivalio metu sulaukė gausybės apdovanojimų.  Keturkojai Anna, Poppy, Megan, Alice ir Oliver gavo itin reikšmingus Fido Awards prizus. Nežinantiems pasufleruosiu, jog tai- šuniški Oskarai.

Anglijos karalienę supantiems korgiams savo grožio, šaunumo ar meistriškumo  įrodinėti nereikia. Svarbiausias jų rūpestis- pripildyti karališką Elžbietos II širdį švelnumo ir meilės bei apdovanoti šeimininkę tyru ir paprastu džiaugsmu. Tokiu, kokio sunkiame monarchės gyvenime visada trūko.

Medžiaga spausdinta žurnale “IEVA”. Teisės saugomos.

beuodegis-fileminimizer
korgis-piemuo-2-fileminimizer
korgis-piemuo-3-fileminimizer
korgis-piemuo-fileminimizer
korgis-zoleje-fileminimizer
korgiu-grupe-fileminimizer
vienas-fileminimizer
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail