Interjeras

Tendencijos interjere: juodos-baltos derinys

Tendencijos interjere: juodos-baltos derinys

Mus supantis pasaulis- pilnas spalvų. Kiekviena jų slepia savyje ne tik fiziologinį, bet ir psichologinį užtaisą. Atskiros spalvos įtakoja bendrą žmogaus  savijautą ir darbingumą  neišvengiamai atspindėdamos asmeninį kiekvieno mūsų charakterį ir norus. Vieniems labiau patinka sodrios ir ryškios spalvos, o  kiti mieliau renkasi pastelinius tonus. Tačiau kaip vertinti interjerą, kuriame karaliauja tik dvi spalvos: balta ir juoda?

Milžiniškas gyvenimo tempas, dideli reikalavimai ir daugybė nuolat kintančios informacijos suformavo naujausias tendencijas, vis dažniau orientuotas į … nespalvotą interjerą. Šiuolaikiniai dizaineriai iš naujo atranda, bei naujai pateikia juodai baltos spalvų žaismą tiek gyvenamoje, tiek darbo ar poilsio aplinkoje. Svarbiausia pasak būsto menininkų- išdrįsti. O prisijaukinus šias dvi priešingybes ir protingai pasinaudojus sava intuicija bei specialistų patarimais galima nesunkiai susikurti klasikinį, elegantišką ir labai šiuolaikišką savąjį “aš” atspindintį interjerą.

Spalvų psichologija

Šveicarų psichoterapeutas ir filosofas Max Luscher juodos ir baltos  net nelaike spalvomis. Anot mokslininko, juoda- visiškas spalvų nebuvimas, aklina tamsa, sugėrusi spalvotą pasaulį. Balta- priešingai, visos vaivorykštės spalvos, susiliejusios į viena. Tačiau abiejose glūdi  didžiulis energijos užtaisas. O kokią energiją skleis juodai  baltas būsto interjeras, prilauso tik nuo paties žmogaus.

Psichiatras išsiaiškino, jog asmenys, sąmoningai pasirinkę juodą spalvą tik todėl, jog ši jiems patinka, nori susikaupti savyje ir izoliuotis. Suaugusiųjų pasaulyje tai dažniausiai introversiškų žmonių spalva, žyminti norą atgauti jėgas. Juodas interjeras tokiam žmogui padėtų susikurti labai asmeninę erdvę, į kurią sugrįžus būtų galima pailsėti nuo išorinio pasaulio kakofonijos.

Paauglystėje juoda spalva žymi periodą, kai jaunas žmogus ieško savo vietos gyvenime. Jis jaučiasi nesaugus, nepritampantis, neigiantis taisykles, energingai protestuojantis. Parinkus juodą spalvą paauglio kambariui galima akivaizdžiai parodyti, jog suprantame periodo sudėtingumą jauno žmogaus gyvenime ir norime suteikti jam pasirinkimo laisvę.

Pasiekti norimo rezultato leidžia ir priderinta balta spalva. Psichiatro nuomone balta simbolizuoja pasirengimą pradėti naują fazę, norą išbandyti visas pasitaikančias galimybes, naujas sritis.  Tai baltas lapas, kuriame bus rašoma gyvenimo istorija.

Dizaineriai atkreipia dėmesį, jog juodai baltas interjeras- tai ir daugybė pilkos spalvos atspalvių. Psichoterapeuto Max Luscher įsitikinimu, pilką renkasi žmonės, kuriems itin svarbu išsaugoti savo  vidinio pasaulio emocinę pusiausvyrą.  Tai išsilavinusių, stabilių, tačiau dažniausiai introversiškų žmonių vizitinė kortelė, kuriems būtinas šeimos ir draugų palaikymas, o darbinėje aplinkoje- įtraukiantis bendradarbiavimas.

Namuose pilki tonai leidžia susikurti ramybės oazę nuo išorėje siautėjančio spalvų pertekliaus, todėl kuriant juodai baltą interjerą labai svarbus visų šeimos narių bendradarbiavimas. Atsižvelgus į būsto dydį bei  atskirų zonų paskirtį, kuriant asmeninę erdvę būtina įvertinti ir kiekvieno žmogaus asmeninius pageidavimus.

Dviejų spalvų žaismas                               

Norint sėkmingai suderinti  namų interjere tokias dvi viena kitai prieštaraujančias spalvas, reikia atidžiai apgalvoti kiekvieną detalę. Kaip ir šachmatų lentoje, juodai baltame interjere lygiųjų būti negali. Kadangi abu priešininkai- vienodai stiprūs, po lygiai pasiskirsčiusi juoda ir balta spalvos interjerą apsunkina. Monotonijos išvengti nesunku. Tereikia skirtingose būsto patalpose suteikti pirmenybę tai vienai, tai kitai spalvai.

Kuriai spalvai teikti pirmenybę, priklauso nuo patalpos dydžio ir apšvietimo galimybių. Ne paslaptis, jog balta spalva erdvę vizualiai padidina, o juoda- sumažina. Todėl mažoms patalpoms labiau tiktų šviesūs pilkos spalvos tonai ir balta spalva, pagyvinta juodomis detalėmis. Tinkamiausias kelias- lubas ir sienas patikėti baltai spalvai, o visą kitą erdvę užpildyti juodomis detalėmis. Jeigu pasirinkimas- juoda spalva, nederėtų pamiršti, jog tamsus kambarys neišvengiamai įgauna dramatiškumo. Grėsmingą įspūdį šiuo atveju nesunku išsklaidyti baltos spalvos akcentais, veidrodžiais ir gausiu dirbtiniu ar naturaliu apšvietimu.  Šie elementai vizualiai išplečia erdvę užpildydami ją šviesos ir šešėlių žaismu.

Nespalvotas interjeras tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nuobodus ir griežtas. Sušvelninti jį nesunkiai galima ne tik pilkos spalvos tonais, bet ir itin ryškiais kitų spalvų elementais. Svarbu, kad jų nebūtų daug.

Svarbi detalė kuriant juodai baltą interjerą- po keletą kokios nors visai kitokios spalvos akcentų. Raudonas šviestuvas salione, violetinės užuolaidos miegamajame, geltonas radiatorius vonios kambaryje- tik keli pavyzdžiai, kurie  ne tik kad suteikia būstui netikėto žaismingumo, bet ir sustiprina karaliaujančių spalvų įspūdį.

Dizaineriai atkreipia dėmesį, jog daiktai, kuriais norima sustiprinti juodai balto interjero įspūdį, turėtų būti ryškūs, bet vienspalviai.  Jų paskirtis- tik pabrėžti dvi pagrindines vyraujančias spalvas , o norimą akcentą galima išgauti abstraktaus turinio paveikslais, kilimais, pagalvėlėmis, vazomis… Net ir paprasti žali augalai interjerui suteikia gaivumo ir gyvybės. Svarbu nepamiršti, jog pasirinktas interjeras -minimalistinis, todėl daiktais ir aksesuarais jo apkrauti nederėtų.

Juodai baltą interjerą ypač pagyvina ir stilizuotų gėlių, geometrinių bei abstrakčių formų raštai.Tokie akcentai ne tik intriguoja, bet turi ir praktinę reikšmę. Balta spalva- tapni, todėl juodai marginta balta sofa, kilimas ar net sienos palengvina priežiūros rūpesčių naštą. Renkantis raštus verta prisiminti, jog griežtos geometrinės figūros su stilizuotų gėlių motyvais nedera, tačiau priderinus jas su abstrakčių linijų raštais interjerui suteikiamas harmoningas vaizdas.

Svarbu pakankamai dėmesio skirti ir apdailos medžiagoms, audinių faktūrai. Viso būsto patalpose turėtų vyrauti vieninga linija. Medis, oda, marmuras,  keramika ar šaltas plienas turėtų būti suderinti atsižvelgiant į patalpos paskirtį, dydį, ir apšvietimą. Dizainerių nuomone balta spalva idealiai tinka prie natūralių medžiagų, tokių kaip baltai dažytas medis, vilna, akmuo. Juoda puikiai sutaria su kristalais, oda, plienu. Pasirinktos priemonės ne tik padės atskleisti asmeninį šeimininko charakterį, bet ir visam būstui suteiks klasikinį, šiuolaikišką ar net ekscentrišką vaizdą.

Nespalvotas interjeras

Juodai baltas interjeras nėra naujiena. Pirmoji itin mėgusi tokį derinį buvo mados ikona Coco Chanel. Nereikia įrodymų, jog net ir “maža juoda suknelė” geriausiai atrodo paįvairinta baltu perlų vėriniu. Mados naujienos neišvengiamai atsieliepia ir būsto interjere. Elegantišką laikui nepavaldų klasikinį gero tono stilių perėme ir pasauliui naujai pasiūle Burberry mados namai. Dizainerių nuomone balta ir juoda namuose- paprasta, subtili, bet kartu ir stebinanti bei provokuojanti idėja. Balta tokiame derinyje atrodo romantiškai ir  švariai, o juoda- paslaptingai ir didingai. Kartu šios spalvos kuria gracingumo ir jėgos įspūdį.  Tai tarsi plieninis kumštis aksominėje pirštinaitėje, puikiai atspindintis aiškų, konkretų į savianalizę linkusių stiprių žmonių charakterį.

Salionas

Tai- reprezentacine namų zona. Kuriant juodai baltą interjerą salione lengviausia nesuklysti paliekant lubas ir sienas baltas, o visą kitą erdvę užpildant įvairiomis juodos spalvos detalėmis ir baldais. Jei kambarys didelis, itin tinka juodos spalvos apdaila. Ji išryškina kambario kontūrus  įrėmindama visą patalpą.

Įdomus pasirinkimas- baltame kambaryje juodai išdažyti tik vieną sieną. Jei patalpa nedidelė ir juoda atrodo per daug dramatiškai, galima rinktis iš daugybės pilkos spalvos tonų. Puiki išeitis- tapetai. Salionui tinka ir paprastų, tiesių linijų piešinys ir abstrakčių formų raštai.

Jei sienos tik vienos spalvos, netikėtumo suteiktų juodai raštuotos baltos spalvos užuolaidos.  Idealu, jei  toks pat raštas atsilieptų ir grindis dengiančiame kilime.

Jei pagrindiniame namų kambaryje vyrauja juoda spalva, baldai ir apdailos detalės turėtų būti balti. Per daug juodos patalpą tik apsunkintų, tačiau krištolinės lentynos, stalelis, juodai balti šviestuvų gaubtai ar net balta minkštoji dalis tokiame kambaryje atrodys tikrai įspūdingai. Nereikia pamiršti, jog balti baldai- itin tapnūs, todėl kompromisą galima rasti sofai parinkus juodai margintą baltą audinį.

Juodai balto saliono įspūdį dar labiau sustiprintų ir kokios nors kitokios spalvos ryški modernaus dizaino vaza ar skulptūra, augalai ir keletas pop art stiliaus fotografijų.

Miegamasis

Juodai baltas interjeras miegamajame- tarsi nespalvotas kinas, kurio ekrane visos moterys atrodė tarsi pirmo ryškumo žvaigždės. Įspūdį dar labiau sustiprintų nespalvotos praėjusios epochos nuotraukos, grafikos darbai ar stilizuotais gėlių ar grafikos motyvais dekoruoti tapetai ant vienos kambario sienos. Svarbu nemaišyti romantiškų augalinių motyvų su griežtomis linijomis ir geometrinėmis formomis.

Juoda ar balta- labai asmeniškas pasirinkimas. Norint susikurti privačią erdvę, kurioje būtų galima atsipalaiduoti ir jaustis saugiai galima įsirengti juodą miegamąjį. Juoda spalva visą patalpą vizualiai sumažina suteikdama kambariui jaukumo. Jei patalpa itin maža, vyraujanti juoda gali ne tik sumažinti visą miegamąjį, bet ir sukelti ankštumo bei uždarumo jausmą. Juodą tokiu atveju reikėtų pakeisti įvairiais pilkos spalvos tonais.

Baltame miegamajame efektingai atrodytų ne tik lakuoti, bet ir languoti, dryžuoti ar šiaip pasitelkus fantaziją juodai išmarginti baldai. Tačiau dizaineriai pataria per daug neapsunkinti poilsiui skirtos zonos, neapkrauti jos daiktais. Jei pasirinkote juodą spintai ir juodas prie lovos esančias spinteles, visa kita miegamajame patikėkite elegantiškai baltai spalvai.

Vonia

Vonios kambarys- patalpa, kurioje karaliauja vanduo. Jei baltame salione didžiausias akcentas yra juodi baldai, vonios kambaryje šios dvi spalvos turėtų apsikeisti  vietomis. Juodi sanitariniai prietaisai gal ir atrodo įspūdingai ir netradiciškai, tačiau nėra itin praktiškas pasirinkimas. Juodos sienos ir taip dydžiu kitoms patalpoms nusileidžiantį kambarį rizikuotų sumažinti iki nejaukaus urvelio dydžio.

Tinkamiausias pasirinkimas standartinio dydžio vonios kambariui- balta.  Toks pasirinkimas turi labai praktišką paaiškinimą: ant balto paviršiaus sanitarinių prietaisų (praustuvo, dušo, vonios, klozeto ir bidè) mažiau matyti nuo vandens likusios kalkių dėmės. Nešvarumus vizualiai slepia ir juodai dekoruota keramika.

Intymiausioje namų erdvėje didelis dėmesys turi būti skiriamas ir dirbtinės ar natūralios šviesos efektams. Jei patalpoje nėra lango, šį vaidmenį puikiai atlieka Swarovski kristalais dekoruoti veidrodžiai ir šviestuvai.  Baltą vonią įrėminus juoda spalva visai patalpai bus suteiktas švaros ir elegancijos įspūdis.

Vaikų kambarys

Juodai baltas interjeras puikiai tinka ir vaikų kambariui. Dominuojančią spalvą tinkamiausia parinkti atsižvelgus į augančio žmogaus poreikius, norus ir amžių. Mažo vaiko kambaryje turėtų vyrauti kuo daugiau baltos spalvos. Balta- tai visas vaivorykštės spalvų spektras, suteikiantis pozityvios energijos.  Tai erdvė, kurioje jaunas žmogus turi neribotas galimybes atskleisti besiformuojantį charakterį. Spalvoti žaislai baltame kambaryje- natūrali išimtis, pabrėžianti patalpos išskirtinumą. Siekiant išlaikyti juodai baltą interjero liniją ir vaikams skirtoje patalpoje dizaineriai pataria vieną kambario sieną išdažyti ypač daug susidomėjimo pastaruoju metu sukėlusiais specialiais juodais dažais, sukuriančiais mokyklinės lentos įspūdį.  Ant tokios sienos spalvota ar balta kreida galima drąsiai rašyti ir piešti, o prireikus kempine viską kruopščiai nuvalyti.

Nereikėtų išsigąsti ir paauglio noro kambariui pasirinkti vien juodą spalvą. Tokio amžiaus jaunas žmogus išgyvena neigimo periodą, sprendžia vidinius konfliktus. Minimalistinė juoda leistų jam atsiriboti nuo išorinio pasaulio nesaugumo  ir susikoncentruoti į savo paties išgyvenimus saugioje namų aplinkoje. Optimizmo į juodą paauglio kambarį įneštų balti baldai ir dekoro detalės.

Vyraujančios juoda ar balta spalvos vaikų kambaryje – su amžiumi susijęs pasirinkimas. Suaugusio žmogaus interjere tai   yin ir  yang filosofiją atspindintis gyvenimo būdas, išreikštas juodai baltos deriniu.

Medžiaga spausdinta žurnale ”SUPER NAMAI”. Teisės saugomos.

10a-fileminimizer
11a-fileminimizer
16-fileminimizer
4a-fileminimizer
6a-fileminimizer
NextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnailNextGen ScrollGallery thumbnail