Interjeras

Tylos oazė

Triukšmas namuose- rimta problema. Garsiai leidžiama muzika, televizorius, įkyriai skalijantys šunys, aistringi kaimynai ar apskritai nenutilstanti garsų kokofonija ne vienam ramaus gyvenimo mėgėjui kasdienybę paverčia tikra kančia.

Įrodyta, jog nuolatinis triukšmas žmogų veikia psichologiškai sukeldamas įtampą bei įvairius sveikatos sutrikimus. Pažeidžiama centrinė nervų sistema, dėl to dažnai skauda galvą, blogėja atmintis. Į triukšmą reaguoja širdies ir kraujagyslių sistema. Pulsas iš pradžių dažnėja, vėliau ilgą laiką dirbant triukšmingomis sąlygomis – retėja, o kraujo spaudimas – didėja. Triukšmas gali sukelti padidėjusį skrandžio rūgštingumą bei nervines opas. Dėl labai intensyvaus impulsinio triukšmo gali plyšti net ausies būgnelis. Nuolatinio triukšmo varginami žmonės greičiau pavargsta, silpsta bendras organizmo atparumas ligoms.

Triukšmo antonimas- tyla. Tokia prabanga nuosavuose namuose gali pasigirti nedaugelis, ypač jei gyventi tenka senos konstrukcijos daugiabutyje.

Siekiant apsaugoti žmones nuo per didelio triukšmo, 2004 metais Lietuvoje išleistas įstatymas numato, jog kiekvienas naujas daugiabutis, dvibutis ar blokuotas namas turi atitikti bent jau priimtiną akustinį komfortą užtikrinančią C klasę. Iš viso garso klasių yra 5, tačiau ką daryti, jei namas neatitinka privalomų garso izoliacijos normų?

Išeitis gali būti garsą izoliuojančios ir sugeriančios plokštės būsto viduje. Pasirenkant  nuo triukšmo apsaugančias medžiagas labai svarbu ne tik jų funkcionalumas, bet ir estetinė pusė. Kaip tik dėl šios priežasties daugelis įmonių į gamybos procesą vis dažniau įtraukia ir garsius dizainerius.

Švedų dizainerės Christel Mansson sukurta naujausia linija Woolbubbles ir Squarebubbles smalsumą žadina itin gyvomis spalvomis.  Spalvotos veltinio plokštės sukurtos tik iš natūralių ir ekologiškų medžiagų, sugeria nuo 0,7 iki 2000 Hz stiprumo garsą, yra atsparios drėgmei ir biologiniams veiksniams, nedegios ir itin lengvai sumontuojamos. Apvalias ir keturkampes veltinio pagalvėles lengva priklijuoti prie bet kurios kambario sienos lipnia juostele. Panorėjus sudėliotą kompoziciją nesunkiai galima išardyti ir pakeisti nauja. Pagalvota ir apie namų šeimininkes, nes susikaupusias dulkes lengva pašalinti dulkių siurbliu ar drėgnu skudurėliu.

Kita  švedų įmonė Form Us With Love iš medžio vilnos sukūrė itin praktiškas Hexagon plokštes. Šešiakampės įvairiausių spalvų ir dydžio detalės primena medaus korį. Intriguojanti šelmiška dėlionė veiksmingai  sugeria tiek smalsius žvilgsnius, tiek  nepageidaujamų garsų perteklių.

Vertinantiems klasiką italų įmonė Fantoni siūlo rinktis Topakustik liniją. Itin aukštos kokybės medinės plokštės prie lubų ir sienų tvirtinamos naudojant  gręžimo ir frezavimo techniką. Jos ne tik puikiai sugeria įvairaus stiprumo garso bangas, bet ir visam būstui suteikia rafinuotos elegancijos bei neginčijamo jaukumo.

Soundwaves Flo garsą izoliujančios plokštės – tikri meno kūriniai. Šią liniją sukūręs Kanados dizaineris Karim Rashid pasirūpino, jog nepageidaujamas garsas virstų įvairiaspalvėmis sienas skalaujančiomis bangomis. Pasak menininko, garsą izoliuojančios ir sugeriančios plokštės – nauja sritis vidaus interjero pasaulyje. Pacitavęs  Antuano de Sent Egziuperi žodžius, jog :” … sielos erdvė, kurioje ji gali išskleisti sparnus, yra tyla”, Karim Rashid pridūrė, jog dizainerių užduotis suteikti tai erdvei dar ir estetinį komfortą.